Reklama
Reklama

Legendarne piwo z Grodziska wraca do sklepów

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Piwo Grodziskie nazywane jest przez piwnych pasjonatów piwowarskim skarbem Polski. Niestety na początku lat dziewięćdziesiątych browar w Grodzisku Wielkopolskim został zamknięty, a piwo Grodziskie zniknęło z rynku. Kilka lat temu budynki dawnego browaru kupił Browar Fortuna, a w tej chwili piwo Grodziskie wraca do sklepów.

Najstarsze potwierdzone informacje o piwie warzonym w Grodzisku sięgają 1301 roku, a na skalę przemysłową warzono piwo w tym mieście od szesnastego wieku. Piwo Grodziskie to piwo pszeniczne, warzone na słodzie dymionym dymem z drewna bukowego, a chmielone wielkopolskimi odmianami chmielu. Cechą charakterystyczną piwa była niewielka zawartość alkoholu. Piwo to było popularne w całej Polsce, a na początku XIX wieku Jędrzej Kitowicz pisał, że szlachcic nie posiadający owego trunku w domu, uchodzi za mizeraka lub kutwę. W niektórych okresach piwo było eksportowane do wielu krajów świata.

Historia piwa Grodziskiego zakończyła się w 1993 roku, kiedy Browary Wielkopolskie podjęły decyzję o zamknięciu browaru w Grodzisku. Przez kolejne lata piwo to żyło w pamięci piwnych pasjonatów, a co jakiś czas pojawiały się informacje o planach wznowienia produkcji Grodziskiego. Do tej pory nie udało się wznowić produkcji piwa w Grodzisku Wielkopolskim, ale warto wspomnieć o piwowarstwie domowym, które uratowało piwo Grodziskie od zapomnienia. Od 2006 roku w Grodzisku Wielkopolskim organizowany jest konkurs "Prawie jak Grodzisz", w którym jury złożone z byłych pracowników grodziskiego browaru, wybiera najlepsze piwo uwarzone przez piwowarów domowych. Piwo w stylu grodziskim jest też warzone w niewielkich browarach rzemieślniczych takich jak Pinta, Pracownia Piwa, Artezan. Z legendarnym wielkopolskim piwem mierzą się też browary zagraniczne. Próbę uwarzenia grodziskiego podjęli między innymi Czesi z browaru Kocour, Włosi z browaru Birra Amiata oraz Holendrzy z browaru Jopen.

O powrocie piwa Grodziskiego mówiło się od lat, a kilka lat temu miłosławski Browar Fortuna odkupił od miasta budynki dawnego browaru i zapowiedział wznowienie produkcji Grodziskiego. Właściciele Browaru Fortuna przeprowadzili gruntowny remont budynków, zainstalowali nową instalację warzelniczą, a w tej chwili piwo z Grodziska trafia już do sklepów. Na rynek trafi klasyczne piwo Grodziskie, które warzone jest zgodnie z historyczną recepturą, a także mocniejsze Bernardyńskie oraz dwie wersje smakowe z dodatkiem soku z czarnego bzu i czerwonej porzeczki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro