Reklama

Kugelmugel, Seborga, Republika Vevcani? Najmniejsze państwa świata, o których niewielu słyszało

Liberland | fot. wikipedia
Liberland | fot. wikipedia

Organizacja Narodów Zjednoczonych wymienia 194 państwa, które są uznawane na świecie. Istnieją jednak państwa z różnych powodów nieuznawane. Najciekawsze wydają się tzw. mikronacje, które funkcjonują na uboczu międzynarodowej polityki. Tydzień temu powołano państwo Liberland, które rekrutację przyszłych obywateli prowadzi w Internecie.

Mikronacje to niewielkie terytorialnie państwa, które deklarują swoją niepodległość, ale nie są podmiotem międzynarodowej polityki, a ich istnienie jest zwykle ignorowane przez państwa, których terytoria zajmują. Tego typu państwa zajmują zwykle niewielki obszar na terytorium oficjalnie uznanych państw i traktowane są przez urzędników jako swego rodzaju folklor polityczny. Bardzo różne są też historie mikronacji. Niektóre z nich uzasadniają swoje istnienie wielowiekową historią, lokalnymi konfliktami, inne są efektem artystycznych happeningów, a niekiedy zwykłego kaprysu.

Państewka, które formalnie mają podstawy do mówienia o swojej niepodległości, szczególnie popularne są w Europie. Jedną z takich mikronacji jest Księstwo Seborgi, które położone jest na północy Włoch. Mieszkańcy Seborgi twierdzą, że kupno miasta przez Sardynię w 1729 roku nie miało mocy prawnej, a co za tym idzie Seborga nie wzięła udział w zjednoczeniu Włoch, do którego doszło w XIX wieku. Symboliczną niepodległość ogłoszono w 1954 roku, a w latach dziewięćdziesiątych uchwalono konstytucję, rozpoczęto emisję lokalnej waluty, a nawet powołano armię - korpus strażników, która składa się z jednego żołnierza. Dziś państwowość Seborgi jest produktem turystycznym, który każdego roku przyciąga do miasta wielu turystów. Inna włoską wioską, która deklaruje niepodległość jest Filettino.

Nieuznawane państwo-wieś istnieje na pograniczu Macedonii i Albanii. Historia Vevčani sięga początku lat dziewięćdziesiątych i rozpadu Jugosławii. Vevčani jest wsią prawosławną, która otoczona jest przez osady muzułmańskie. W 1990 99% jej mieszkańców opowiedziało się za ogłoszeniem niepodległości. Państwo posiada herb, flagę, własną walutę i wzór paszportu, ale nie jest uznawane przez żadne państwo na świecie.

Osobną kategorię stanowią państwa, które powstały jako działania artystyczne albo żart. Jednym z takich państw jest Ladonia w Szwecji. Państwo, na którego terytorium nikt nie mieszka. Historia Ladoni sięga 1980 roku, kiedy Lars Vilks bez pozwolenia wybudował na półwyspie Kullahalvon drewniane i betonowe rzeźby, które stały się przyczyną konfliktu ze szwedzkimi władzami. Konflikt trwał wiele lat, władze próbowały usuwać prace Vilksa - W 1996 roku doszedł do wniosku, że przez niego Szwecja utraciła kontrolę nad częścią swojego terytorium. Ladonia została ogłoszona państwem o powierzchni 1 km², a Vilks ustanowił sie Kanclerzem Ladonii na czele gabinetu ministrów - czytamy na polskiej stronie Ladoni. Jedną z konstrukcji zbudowanych przez Vilksa nielegalnie przeniesiono do Moderna Museet w Sztokholmie, a reakcją Ladoni było wypowiedzenie wojny Szwecji, USA i San Marino.

Jednym z najdziwniejszych państw jest z pewnością Kugelmugel, którego terytorium wyznaczono na terenie wiedeńskiego parku Prater. Historia tego państewka sięga lat siedemdziesiątych, kiedy lokalny artysta Edwin Lipburger postawił na łące w Dolnej Austrii dom sferyczny. Konstrukcja nie została zaakceptowana przez władze, a sprawa trafiła do sądu. W 1976 roku Lipburger ogłosił powstanie swojej niezależnej republiki, a w 1982 roku dom został przeniesiony na teren wiedeńskiego Prateru, gdzie otoczony drutem kolczastym stoi do dziś, a wejście na teren państwa prowadzi przez przejście graniczne.

Nowe państwa powstają i dziś. Dokładnie tydzień temu na granicy Chorwacji i Serbii proklamowano powstanie Liberlandu. Liberland zajmuje siedem kilometrów kwadratowych nad brzegiem Dunaju, do których pretensji nie roszczą sobie władze Chorwacji i Serbii, a jego założycielem jest czeski polityk Vít Jedlička. Powstaniu państwa przyświeca hasło "Żyj i pozwól żyć innym", a państwo ma mieć charakter konstytucyjnej republiki z elementami demokracji bezpośredniej. W tej chwili prowadzona jest internetowa rekrutacja przyszłych obywateli, a Jedlička zapowiada, że wkrótce wyśle noty dyplomatyczne do władz Chorwacji i Serbii z prośbą o uznanie państwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro