Reklama
Reklama

Brytyjskie prostytutki pomagają niepełnosprawnym

fot. jasonlemay/freeimages.com
fot. jasonlemay/freeimages.com

Temat seksu osób niepełnosprawnych jest w Polsce tematem tabu, a osoby niepełnosprawne uchodzą często za pozbawione seksualności. Przeczą temu jednak badania prowadzone przez prof. Zbigniewa Izdebskiego. W Wielkiej Brytanii niepełnosprawnym pomagają prostytutki, które specjalizują się w pracy z niepełnosprawnymi.

W Dani, Holandii i Szwajcarii osoby niepełnosprawne objęte są opieką w wielu sferach życia, a możliwe jest również korzystanie z pomocy tzw. seksterapeuty, który umożliwi rozpoczęcie lub powrót do życia seksualnego. W wielu przypadkach koszt takich usług pokrywany jest z ubezpieczenia społecznego, ale ilość sesji terapeutycznych jest ograniczona. Osoby niepełnosprawne korzystają też z usług prostytutek, a reportaż o pracy brytyjskich prostytutek przygotował dziennikarz magazynu internetowego Vice UK.

Jedną z brytyjskich bojowniczek o prawa do seksualności osób niepełnosprawnych jest Tuppy Owens, która założyła stronę TLC Trust. Strona ta pomaga w znalezieniu osoby, która pomoże niepełnosprawnemu w rozwiązaniu problemów seksualnych - Niektórzy się poddali, nie chcą tworzyć związków. Myślą, że i tak mają już wystarczająco dużo zmartwień i rozczarowań. Tacy ludzie często znajdują sobie prostytutkę, są szczęśliwi, utrzymując tego typu kontakt, to im wystarcza. Jednak staram się im tłumaczyć, żeby traktowali te spotkania jako naukę, jako krok do umiejętności życia później w związku - mówi Owens w rozmowie z Vice UK. Jedna z dziewczyn, które świadczą usługi dla niepełnosprawnych tłumaczy, że praca z niepełnosprawnymi jest bardzo trudna - Rzeczy, które większość ludzi uznaje za normę, w niektórych przypadkach mogą być jednak trudne do zrealizowania. (...) Czasami muszę kogoś podnieść z wózka, rozebrać, a gdy już skończymy, ubrać i wsadzić z powrotem na wózek. To męczące i niełatwe - tłumaczy Pru, która pomaga niepełnosprawnym od lat. Zapewnia jednak, że praca daje satysfakcję i poczucie, że robi się coś ważnego dla drugiej osoby.

Podobnego zdania jest założycielka TLC Trust - Prostytutki, zwłaszcza te pracujące z niepełnosprawnymi, powinny być szanowane tak samo, jak ktoś wykonujący inną pracę. Pomyśl o tym, co robią. Byłbyś w stanie iść z kimś niepełnosprawnym sam do pokoju, rozebrać go i sprawić, żeby to były najlepsze chwile jego życia? Są bardzo odważne, a jednocześnie tak znieważane przez społeczeństwo - podsumowuje Owens.

W Polsce temat seksualności osób niepełnosprawnych jest nadal tematem tabu, ale z badań seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że aż 20% klientów prostytutek to osoby o różnym stopniu niepełnosprawności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro