Reklama

Ostatni komendant NSZ mieszkał w Poznaniu. Odsłonięto poświęconą mu tablicę

fot. Piotr Sagalara
fot. Piotr Sagalara

W sobotę w Poznaniu odsłonięto pamiątkową tablicę, upamiętniającą osobę Stanisława Józefa Kasznicy, ostatniego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, który przez lata związany był z Poznaniem i Wielkopolską.

Kasznica urodził się w 1908 roku we Lwowie. Jego ojcem był Stanisław Wincenty Kasznica, profesor Uniwersytetu Poznańskiego. W 1920 roku przybył z rodziną do Poznania, gdzie ukończył studia prawnicze, a tuż przed wojną zdał egzamin adwokacki. Wcześniej ukończył szkołę wojskową, pracował również w gnieźnieńskiej garbarni. Był członkiem m.in. Obozu Wielkiej Polski i ONR.

Brał udział w kampanii wrześniowej, następnie działał w podziemiu, walczył również w Powstaniu Warszawskim. Obowiązki Komendanta Głównego NSZ pełnił od 1945 do 1947 roku.

Został aresztowany w lutym 1947 roku. Umieszczono go w więzieniu mokotowskim, gdzie poddawany byl torturom. W wytoczonym przez komunistyczne władze procesie skazano go m.in. na poczwórną karę śmierci. Wyrok wykonano 12 maja 1948 roku, nie informując o tym rodziny. Ciało zostało zakopane w nieznany miejscu. Odnaleziono je dopiero w 2012 roku.

W czasie pobytu w Poznaniu mieszkał w kamienicy przy ul. Grottgera 2. To właśnie tam odsłonięto pamiątkową tablicę.

Wydarzenie to poprzedzało oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro