Reklama

Słoń Ninio po kolejnej operacji: ucięto uszkodzony ząb

fot. Nowe ZOO
fot. Nowe ZOO

Specjaliści z Republiki Południowej Afryki przeprowadzili w środę operację słonia Ninio, najbardziej znanego mieszkańca Nowego ZOO. Zwierzę miało problemy z zębem - konkretnie z prawym ciosem. Musiał zostać ucięty.

To właśnie słonia Ninio radny Michał Grześ kilka lat temu nazwał gejem. Od tej pory Ninio jest najsłynniejszym mieszkańcem poznańskiej słoniarni, ale też całego ZOO. Ninio od pewnego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi - miał kłopoty z zębami (ciosami).

Najpierw zajęto się lewym zębem. Pierwsze operacje odbyły się już w 2012 roku. - Częściowo usunięto lewy cios oraz zaplombowano cios prawy, któremu także groziło zakażenie ze względu na uszkodzenia i częściowe odsłonięcie kanału zęba. Operację przeprowadzili specjaliści z RPA - wyjaśniali pracownicy ZOO.

Operacje musiały być dwie, ponieważ tak duże zwierzę nie może długo leżeć bez ruchu. Mogłoby to doprowadzić do wystąpienia niekorzystnych zmian w narządach wewnętrznych. Ostatecznie dwa etapy zakończyły się sukcesem - prawy cios uratowano, a lewy skrócono, rozwiercono i oczyszczono.

Kolejna operacja odbyła się w maju ubiegłego roku. Wówczas usunięto pozostałości lewego ciosa. W tym tygodniu Ninio przeszedł czwartą operację. - Tym razem Ninio ułamał sobie prawy cios. Pęknięcie usytuowane było wzdłuż ciosa (rozpadł się on na dwie połówki), a kanał zębowy pozostał nieosłonięty. Takie problemy z ciosami nie są zjawiskiem częstym, choć oczywiście w warunkach hodowlanych zdarza się, że słonie niszczą sobie ciosy uderzając w metal lub beton - tłumaczą pracownicy ZOO. - U Ninio mamy do czynienia z wadą budowy kości słoniowej. Pozostałe zęby Ninio (te znajdujące się w pysku) ma zdrowe. Podczas zabiegu dr Gerhard uciął uszkodzony cios przy samej wardze i zaplombował otwarty kanał zębowy przy pomocy specjalistycznego implantu. Zarówno sam implant jak i większa część narzędzi dentystycznych użytych podczas zabiegu zostały zaprojektowane przez dr Gerharda - dodają.

Zabieg przeprowadzali specjaliści z RPA - najlepszy dentysta dzikich zwierząt na świecie dr Gerhard Steenkamp pracujący na Uniwersytecie w Pretorii oraz ekspert w zakresie anestezjologii dzikich zwierząt - dr Adrian Tordiffe pracujący w ZOO w Pretorii. Operację udało się przeprowadzić dzięki wsparciu finansowemu sponsorów - m.in. Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu i... rządowi Emiratu Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zobacz zdjęcia z operacji wykonane przez pracowników ZOO:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.34 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro