Reklama
Reklama

Zobacz jak wygląda spalarnia odpadów w miniaturze

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

W Urzędzie Miasta przy placu Kolegiackim można oglądać miniaturę poznańskiej spalarni odpadów, która właśnie powstaje w sąsiedztwie Elektrociepłowni Karolin. Model waży 100 kilogramów i pokazuje jedną z najważniejszych poznańskich inwestycji w skali 1:150.

W połowie października informowaliśmy o postępach na budowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, popularnie zwanej spalarnią. Trwały wówczas intensywne prace przy budowie "bunkra" - jednego z głównych elementów ciągu technologicznego spalarni. Będzie miał 8 metrów głębokości i zostanie wykonany w całości ze zbrojonego betonu.

Pod koniec ubiegłego miesiąca na budowie spalarni zawisła wiecha. Najwyższy z projektowanych budynków w ramach inwestycji osiągnął wtedy maksymalną wysokość - blisko 43,5 metra. Właśnie dlatego zdecydowano się na umieszczenie wiechy na budowie. Najwyższy budynek to hala kotła, jedno z głównych miejsc instalacji, w którym zostanie zamontowany kocioł rusztowy. Ściany obiektu wykonano z betonu, który był wlewany w specjalny szalunek 24 godziny na dobę od 30 września do 23 października. Łączna powierzchnia zabudowy ITPOK wyniesie ok. 12 000 m2, a powierzchni użytkowej ok. 20 000 m2. Kubatura wszystkich obiektów składających się na ITPOK będzie miała ponad 220 000 m3.

Prawdziwa spalarnia ma być gotowa w 2016 roku, ale już dziś można zobaczyć jak będzie wyglądać dzięki specjalnej makiecie. - Makieta została wykonana na zlecenie SITA Zielona Energia, inwestora i partnera prywatnego Miasta przy realizacji ITPOK. Jej głównym zadaniem jest zobrazowanie, jak będzie wyglądał gotowy obiekt - informuje SITA Zielona Energia. Makieta znajduje się na I piętrze Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim. Każdy chętny może ją zobaczyć.

Makietę przygotowywano w pracowni Modelarnia przez sześć tygodni. Spalarnia została na niej odwzorowana w skali 1:150. Makieta waży 100 kg i ma wymiary 105x160 cm. - Najbardziej pracochłonny był obszar instalacji oczyszczania gazów, który jest bogaty w różnego rodzaju urządzenia i konstrukcje stalowe. Jest to także najbardziej efektowna część makiety, której wielkość i ogromna ilość elementów uświadamia, jak dużą wagę przykłada się do oczyszczania spalin w obiektach tego typu - dodaje.

Zgodnie z planem pełnowymiarowa spalarnia ma być gotowa w listopadzie 2016 roku. Koszt budowy szacuje się na 725 milionów złotych. Około 300 milionów złotych będzie pochodzić z unijnego dofinansowania. Przez pierwszych 25 lat działania spalarnia będzie eksploatowana przez SITA Zielona Energia. Po tym czasie inwestycja trafi pod pieczę miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro