Reklama

Krówki pochodzą z... Poznania!

fot. Prawdziwa Krówka Pomorskiego / FB
fot. Prawdziwa Krówka Pomorskiego / FB

Okazuje się, że uwielbiane przez wielu cukierki, "narodziły się" w naszym mieście.

Historię tego smakołyku przypomniano na samorządowym fanpage'u "Wielkopolska, tej", na którym odkrywane są piękne strony naszego województwa.

- W stolicy Wielkopolski w 1921 roku ruszyła pierwsza w Polsce fabryka krówek, które błyskawicznie podbiły rynek nie tylko krajowy, ale również znalazły uznanie za granicą. Do szybkiego spopularyzowania nazwy cukierków przyczyniło się ich opakowanie. Ciągutki od początku były zawijane w papierki z rysunkiem krowy, ponieważ ich podstawowym składnikiem było mleko - zdradzają prowadzący profil.

W wytwórni powstawały nie tylko krówki, ale też blisko 200 innych słodyczy - m.in. draże, muszelki czy czekoladki koniakowe. Założycielem fabryki był Feliks Pomorski. Przed II wojną światową w Poznaniu działało 5 sklepów firmowych. Niestety w trakcie wojny Pomorskiego wysiedlono. Wówczas uruchomił tajną fabrykę w Milanówku pod Warszawą. - W czasach wojennej zawieruchy ze względu na brak składników wytwarzanie słodyczy graniczyło z cudem. Krówki były łatwe w produkcji i nie wymagały trudno dostępnych składników - wyjaśnia wnuk Feliksa Pomorskiego.

W swojej długiej historii Wytwórnia Cukierków L. Pomorski i Syn była m.in. filią warszawskiego Wedla, ale krówki wówczas produkowane nie były tak smaczne jak te z receptury Feliksa Pomorskiego. Dlatego Pomorski w swoim ogródku znowu zaczął produkować "swoje" krówki, a te znowu trafiły na rynek. Są na nim obecne do dziś. Dziś zakładem rządzi wnuk Feliksa - Piotr. Zapewnia, że cukierki powstają zgodnie z recepturą jego dziadka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro