Reklama

Złoty Wrzesień - miesiąc świadomości nowotworów dziecięcych

Kampania "Złoty Wrzesień" ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego oraz okazanie solidarności i wsparcia dla dzieci walczących z rakiem, ich rodzin, opiekunów oraz osób, które pokonały chorobę. Biorą w niej udział organizacje, samorządy i podmioty prywatne z całego świata. W ubiegłym roku do kampanii przyłączył się Parlament Europejski, a do akcji przyłącza się coraz więcej miast i regionów z państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym z Polski.

Organizatorem kampanii w Polsce jest Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka, Posłanka do PE Ewa Kopacz, we współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej, któremu przewodniczy Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Złota wstążka, która jest symbolem kampanii, nawiązuje do najcenniejszego kruszcu i reprezentuje największą wartość - zdrowie dzieci. Partnerzy kampanii, w geście solidarności, rozświetlają na złoto charakterystyczne dla danego regionu budynki.

Unia Europejska walczy z nowotworami

Aby skutecznie walczyć z nowotworami, podejmowanych jest szereg działań na poziomie europejskim. Opublikowany w tym roku Europejski plan walki z rakiem jest przełomowym etapem tworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej, która ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej jak najlepszy dostęp do leczenia, odpowiednią opiekę oraz przeciwdziałać czynnikom wpływającym na zachorowania. W Unii Europejskiej łączymy siły, aby chronić życie i zdrowie wszystkich obywateli, w szczególności naszych dzieci - zaznacza Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Dzięki determinacji przedstawicieli Europejskiej Partii Ludowej, której członkami są posłanki i posłowie PO - PSL, walka z nowotworami jest obecnie jednym z najważniejszych priorytetów Unii Europejskiej.
Wcześniej, pod przewodnictwem grupy Europejskiej Partii Ludowej, Parlament Europejski powołał Komisję ds. Walki z Rakiem (ONKO), która skupia się na czterech głównych obszarach: profilaktyce, wczesnej diagnostyce, leczeniu i opiece. Obszary te stanowią podstawę strategicznego podejścia UE do walki z rakiem.

Wyzwanie XXI wieku

W samym 2020 roku, na terenie UE, chorobę zdiagnozowano u ponad 15 500 dzieci i nastolatków, a ponad 2000 młodych pacjentów zmarło na raka.

Należy zaznaczyć, iż istnieją znaczące różnice między nowotworami występującymi u dzieci i u dorosłych pod względem rodzaju nowotworu, jego szybkości rozprzestrzeniania się oraz metody leczenia. Do czasu diagnozy 80% nowotworów u dzieci rozprzestrzenia się na inne części ciała, natomiast w przypadku dorosłych odsetek wynosi 20%.

Nowotwory są dziś główną przyczyną śmierci wśród dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia. Nie możemy pozostać bierni wobec skali tego problemu. W dobie pandemii i w czasie powrotu dzieci do szkół, pamiętajmy o tych najmłodszych, którzy zmagają się z tą ciężką chorobą. Dbajmy o nasze pociechy, propagujmy zdrowy, aktywny tryb życia i nie ignorujmy żadnych niepokojących sygnałów - zaznacza Ewa Kopacz.

Europejski plan walki z rakiem


Jeszcze w tym roku Komisja Europejska, pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen z Europejskiej Partii Ludowej, zainauguruje "Inicjatywę na rzecz pomocy dzieciom chorym na raka" której celem jest zapewnienie , aby dzieci miały dostęp do szybkich i optymalnych form wykrywania, diagnostyki, leczenia i opieki. Nowa sieć kompleksowych ośrodków onkologicznych umożliwi wymianę najlepszych praktyk i standardów opieki nad dziećmi chorymi na nowotwór, uzupełniając działania podjęte w ramach nowych europejskich sieci referencyjnych.

"Inteligentna karta osoby żyjącej z rakiem lub wyleczonej" to z kolei instrument, który będzie uwzględniać specyficzną sytuację dzieci żyjących z rakiem lub wyleczonych , w tym długoterminowe monitorowanie skutków i potencjalnej toksyczności leczenia, rehabilitację, wsparcie psychologiczne, moduły edukacyjne, łączność z pracownikami służby zdrowia oraz informacje na temat wcześniejszej historii klinicznej.

Zaktualizowany europejski system informacji o raku będzie zawierał specjalnie dostosowaną sekcję poświęconą nowotworom dziecięcym, która ułatwi monitorowanie i dalsze badania.

Przegląd rozporządzeń w sprawie sierocych produktów leczniczych i produktów leczniczych stosowanych w pediatrii pozwoli poprawić warunki prowadzenia badań nad nowymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu nowotworów występujących w populacji pediatrycznej.

W 2022 roku zostanie ustanowiona "unijna sieć młodzieży żyjącej z rakiem lub wyleczonej" która będzie łączyć młode osoby walczące z rakiem lub wyleczone i ich rodziny, a także formalnych i nieformalnych opiekunów. Szczególna uwaga poświęcona będzie działaniom ograniczającym niekorzystny wpływ raka na edukację dzieci i młodzieży dotkniętych chorobą nowotworową.

Inicjatywa "nowotwory dziecięce oraz nowotwory u nastolatków i młodych dorosłych: zwiększenie częstotliwości i jakości leczenia" w ramach programu Horyzont Europa, pozwoli lepiej zrozumieć, jak wyglądają inicjacja i progresja choroby nowotworowej, oraz przyspieszyć zmiany w zakresie opieki nad dziećmi chorymi na raka dzięki danym opartym na dowodach, pozwalającym na uzyskanie postępu w diagnostyce, leczeniu i wsparciu osób żyjących z rakiem lub wyleczonych.

Na działania mające na celu walkę z nowotworami Unia Europejska przeznaczy w najbliższym czasie łącznie około 4 miliardy euro.


GRUPA EUROPEJSKIEJ PARTII LUDOWEJ W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

Grupa EPL jest największą frakcją w Parlamencie Europejskim. Będąc siłą centroprawicową, pozostaje zaangażowana w tworzenie silnej i pewnej siebie Europy, zbudowanej w służbie obywatelom. Celem grupy jest stworzenie bardziej konkurencyjnej i demokratycznej Wspólnoty, w której ludzie mogą budować życie według własnych wartości i światopoglądu. Rodzina EPL ukształtowała historię integracji europejskiej. Dziś, kiedy Europa ponownie staje przed licznymi wyzwaniami, stajemy na straży Jej dziedzictwa, jednocześnie pozostając wiernymi naszym przekonaniom i ideałom; Europy zjednoczonej, opartej na poszanowaniu godności ludzkiej, tolerancji, praw człowieka, rządach prawa, wolności każdego obywatela, solidarności i pomocniczości. Opowiadamy się za pewną siebie Wspólnotą Europejską, która jest dumna z kultury Wschodu i Zachodu, jak również z indywidualnego wkładu każdego z Państw Członkowskich, niezależnie od ich wielkości, populacji czy położenia. Opowiadamy się za Europą ambitną, która chroni, stwarza możliwości, stawia na nowoczesność i innowacyjność, jednocześnie zachowując tożsamość i wzmacnia pozycję Europejczyków na arenie międzynarodowej.

Biuro poselskie Ewy Kopacz
Posłanki do Parlamentu Europejskiego
ul. Zwierzyniecka 13,
60-813 Poznań,
tel. +48 (61) 842 72 23
e-mail: [email protected]

www.ewakopacz.eu
fb: KopaczEwa
T: EwaKopacz
I: kopacz_ewa

https://www.eppgroup.eu/pl
https://www.facebook.com/GrupaEPL
twitter.com/eppgroup
https://www.youtube.com/user/eppgrouptv
https://www.instagram.com/eppgroup/

EUROPA|POLSKA|WIELKOPOLSKA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro