Reklama

Kolejny zintegrowany węzeł przesiadkowy w regionie oficjalnie otwarty!

fot. Miasto i Gmina Buk / FB
fot. Miasto i Gmina Buk / FB

Inwestycja powstała w Buku.

Podczas oficjalnej części imprezy nastąpiło przecięcie wstęgi, które miało znaczenie bardziej symboliczne, bo mieszkańcy gminy już od kilku tygodni mogą korzystać z całkowicie zmodernizowanego dworca, a od ubiegłego roku - też z nowej ścieżki rowerowej pomiędzy Bukiem a Szewcami.

Inwestycja była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Jak bardzo, najzwyczajniej widać po zapełnieniu praktycznie wszystkich miejsc parkingowych oraz po dużej ilości jednośladów zdecydowanie od samego początku, czyli momentu kiedy mieszkańcy zaczęli korzystać z tej infrastruktury. Bukowski węzeł przesiadkowy bez wątpienia już spełnia swoje zadanie - mówi Paweł Adam, burmistrz Miasta i Gminy Buk.

Zadanie inwestycyjne pn. "Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Buku" to wielomilionowa inwestycja dofinansowana z funduszy unijnych.

Inwestycja powstała z inicjatywy władz gminy Buk we współpracy z powiatem poznańskim. Wykonanie tak ogromnego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe bez dofinansowania ze środków UE. Dzięki temu, że na terenie Metropolii Poznań i powiatu poznańskiego powstało kilkadziesiąt zintegrowanych węzłów przesiadkowych, gmina Buk też mogła skorzystać z takiej możliwości. Będąc członkiem Stowarzyszenia Metropolia Poznań sięgnęła po środki unijne dedykowane Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego - informuje Edyta Wasielewska z Urzędu Miasta i Gminy Buk. Koszty zrealizowanego projektu partnerskiego powiatu poznańskiego oraz miasta i gminy Buk wyniosła 16.400.475 zł, natomiast kwota dofinansowania całości zadania - 9.594.226 zł - dodaje.

Projekt składał się z dwóch zasadniczych elementów: budowy węzła przesiadkowego przy ul. Kolejowej w Buku - tę inwestycję realizowała gmina. Drugim składnikiem inwestycji była budowa ścieżki rowerowej pomiędzy Bukiem a Szewcami, która połączyła sołectwa i miasto bezpośrednio z węzłem przesiadkowym. Naszą rolą było zbudowanie bezpiecznego i wygodnego dojazdu do nowego węzła przesiadkowego - uważa Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. Przy okazji postanowiliśmy wymienić nawierzchnię jezdni wzdłuż całej nowej ścieżki - stwierdza.

Celem projektu "Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Buku" była integracja różnych środków transportu w ramach ZWP w Buku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Uwaga na drogach!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
24.01 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro