Reklama

Na terenie powiatu poznańskiego powstanie 7 dodatkowych punktów szczepień. Będą dostępne dla osób z całej Polski

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

Zgodę na nowe punkty NFZ wyraził na razie dla 7 z 23 zgłoszonych miejsc.

Na liście proponowanych punktów masowych szczepień przekazanej przez powiat poznański do wojewody wielkopolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia znalazły się 23 takie miejsca. Reakcja włodarzy wszystkich naszych siedemnastu gmin była błyskawiczna. Niektórzy zaproponowali co najmniej jeden, a w niektórych przypadkach dwa i więcej takich punktów. Optymalnie bylibyśmy w stanie przyjąć 95 tysięcy osób tygodniowo - mówi wicestarosta poznański Tomasz Łubiński. Po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami poznańskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zyskaliśmy akceptację dla siedmiu punktów. Jeśli doliczymy do tego pięć już działających w ramach Metropolii Poznań, to mamy dwanaście takich miejsc - dodaje.

W gminie Czerwonak powszechny punkt szczepień ma zostać otwarty w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach przy ul. Piłsudskiego. W gminie Dopiewo będzie można się zaszczepić w Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Konarzewie przy ul. Poznańskiej, a w gminie Kórnik w tamtejszym Centrum Rekreacji i Sportu OAZA przy ul. Krasickiego. W Luboniu taki punkt zaplanowano przy ul. Krańcowej, natomiast w Mosinie przy ul. Wawrzyniaka. Dwa pozostałe punkty szczepień działać będą w Rokietnickim Ośrodku Sportu przy ul. Szamotulskiej oraz w hali Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Św. Marcina.

Teraz czekamy na akceptację tych lokalizacji z Ministerstwa Zdrowia i NFZ w Warszawie - dodaje Jan Grabkowski, starosta poznański. Ze wszystkich tych miejsc będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy danej gminy. Ich lokalizacja została tak pomyślana aby były dostępne dla osób z sąsiednich miejscowości, w tym również dla mieszkańców Poznania a nawet całej Polski. Samorządowcy z naszego powiatu są praktycznie gotowi na rozpoczęcie akcji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób czeka na te szczepienia. Mają się one rozpocząć na przełomie kwietnia i maja - dodaje.

Na terenie powiatu poznańskiego już wcześniej zostało otwartych 45 tak zwanych populacyjnych punktów szczepień. Pięć kolejnych na kształt powszechnych
powstało w wyniku działań Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Funkcjonują one w gminach: Buk, Komorniki, Kleszczewo, Pobiedziska i Tarnowo Podgórne
- przypomina Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Mamy wypracowany system, dlatego mogliśmy błyskawicznie zacząć działać - mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Stowarzyszenie połączyło działania samorządów i nawiązało współpracę z partnerem medycznym, Szpitalem Podolany. Władze gminne i miejskie wskazały lokalizacje, w których regularnie mogą być aplikowane szczepionki. Gminni koordynatorzy odpowiadają też za rejestrację i umawianie mieszkańców dodaje. Pierwsze szczepienia przeprowadzono 15 lutego w Komornikach - dodaje.

Wyznaczone właśnie powszechne punkty szczepień prawdopodobnie zostaną otwarte na przełomie kwietnia i maja i mają szczepić pięć dni w tygodniu. Jednak nie wykluczone, że będą one działały we wszystkie dni tygodnia. Zapewniam, że zależy nam na jak najszybszym zaszczepieniu wszystkich chętnych mieszkańców powiatu poznańskiego. Nie zamykamy się również na Poznań czy inne samorządy- podsumowuje Jan Grabkowski, starosta poznański.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro