Reklama
Reklama

Sebastian Kulczyk zaoferował złotówkę za każdy przejechany kilometr. Uzbierano ponad 1 mln na poznański szpital!

fot. UMP
fot. UMP

Ponad tysiąc uczestników podjęło wyzwanie Trilsolation Challenge i pokonało w wirtualnej rywalizacji milion kilometrów. Każdy kilometr to złotówka, którą Sebastian Kulczyk zobowiązał się przeznaczyć na rozbudowę Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu.

COVID-19 wymógł na organizatorach triathlonowego cyklu Ciech TRI TOUR 2020 zmianę formuły zawodów. Tak powstał pomysł Trilsolation Challenge - ogólnopolskiej kampanii społecznej, promującej aktywność fizyczną i zarazem wspierającej służbę zdrowia. Wówczas też rozpoczęła się współpraca z Pho3nix Foundation.

Ze względu na epidemię przenieśliśmy naszą imprezę w świat wirtualny - mówi Wojciech Kruczyński, dyrektor zawodów Ciech TRI TOUR. W tym samym momencie pojawiła się potrzeba wsparcia szpitala dziecięcego w Poznaniu, a Sebastian Kulczyk zaoferował swoją pomoc - i tak narodziła się nasza akcja - dodaje.

Uczestnicy wirtualnych zawodów w Sierakowie, Charzykowach, Poznaniu oraz Szczecinie podjęli rywalizację połączoną ze zbiórką kilometrów. Za każdy pokonany w ramach akcji kilometr Sebastian Kulczyk przekazał jedną złotówkę na cele charytatywne. Akcja otwarta była dla wszystkich, którzy chcieli wesprzeć szlachetny cel zbiórki pieniędzy na Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera w Poznaniu.

W rywalizacji trwającej od 29 maja do 19 lipca wzięły udział 1 342 osoby, a liczba aktywności sportowych w tym czasie osiągnęła poziom 48 261. W niecałe 8 tygodni udało się łącznie pokonać 1 017 883 kilometry, które zamienione zostały na złotówki.

To ogromne wsparcie dla poznańskiego szpitala. Dzięki tym pieniądzom będzie można zapewnić lepsze warunki leczenia i rehabilitacji m.in. dzieciom dotkniętym chorobami onkologicznymi - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Za tą kwotą stoi wysiłek wielu ludzi, którzy zaangażowali się w tę akcję i rywalizując ze sobą, wsparli szlachetny cel, a przy okazji przyczynili się do promocji aktywnego i zdrowego stylu życia. Należą im się za to ogromne podziękowania. Dziękuję też pomysłodawcom akcji - dodaje.

Nie byłoby miliona złotych dla Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu, gdyby nie setki miłośników triathlonu, którzy na całym świecie podjęli wyzwanie Trilsolation Challenge. Oni dali z siebie wszystko. Zdobywając wspólnie ponad milion kilometrów pokazali hart ducha, prawdziwe waleczne serca. Bardzo im za to dziękuję. Za to, że swój czas oddali najmłodszym, którzy każdego dnia stają do walki o swoje zdrowie, o swoje marzenia - podkreśla Sebastian Kulczyk, założyciel i twórca Pho3nix Foundation. Idea pomagania dzieciom poprzez sport jest bardzo bliska mojemu sercu, cieszę się, że mogłem się włączyć w tę akcję - dodaje.

Czek oficjalnie przekazano w poniedziałek, 28 września, na dziedzińcu urzędu miasta.

To wsparcie jest dla nas bardzo ważne, zwłaszcza w tych trudnych czasach - mówił dr Paweł Daszkiewicz, dyrektor szpitala. Chciałbym symbolicznie podziękować Fundacji medalem. Na jego awersie widać wizerunek naszego szpitala widziany oczami dziecka, rewers stanowią postacie dziecięce, a nad nimi tęcza, która jest symbolem nadziei na lepsze jutro. Jest też wybita sentencja Janusza Korczaka: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Laureaci naszego medalu przyczyniają się do tego uśmiechu, za co bardzo dziękuję - dodaje.

Już planowana jest kolejna tego typu akcja. W ramach cyklu Ciech TRI TOUR zaplanowanego w 2021 i 2022 roku, podjęta będzie próba zebrania 4,5 mln kilometrów. Każdy pokonany w ramach nowej akcji kilometr to 1 złotówka, którą Sebastian Kulczyk przekaże na budowę nowego Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu.

Dla sportowców przejście czy przebiegnięcie 4,5 kilometra jest dziecinnie proste - podkreślał prof. Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. Dla naszych małych pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym przejście czterech kroków często jest niemożliwe - tłumaczy.

Symboliczne rozpoczęcie drugiej akcji charytatywnej odbyło się w Urzędzie Miasta Poznania. Pierwsze kilometry w ramach nowego wyzwania pokonali wspólnie: Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, Sebastian Kulczyk, założyciel i twórca Pho3nix Foundation oraz prof. dr hab. med. Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Ortopedyczno - Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu.

Wykręćmy więcej! Dajemy sobie na to dwa lata, będzie to wymagało kondycji, ale najważniejszy jest cel - walczymy tu o dzieciaki! - zachęcał do wzięcia udziału w akcji Sebastian Kulczyk.

Od początku pandemii Sebastian Kulczyk i Pho3nix Foundation wspierają szpitale oraz służby medyczne walczące z koronawirusem. Łączna kwota wsparcia przekroczyła 10 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro