Reklama

Wielkopolscy samorządowcy przeciwni majowym wyborom. "Będzie to absolutnie niepotrzebne narażanie życia i zdrowia"

Choć zdaniem rządzących na chwilę obecną nie ma przeciwwskazań żeby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja - zdaniem samorządowców to narażenie ludzkiego życia.

Wycofują się członkowie komisji wyborczych, protestują też samorządowcy, którzy w obliczu epidemii nie chcą narażać zdrowia i życia mieszkańców. Swój sprzeciw wyrazili między innymi wójtowie i burmistrzowie, członkowie i sympatycy Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni - Wielkopolska.

Uważamy, że w sytuacji rozprzestrzeniania się w naszym kraju epidemii koronawirusa będzie to absolutnie niepotrzebne narażanie życia i zdrowia zarówno głosujących, jak i członków komisji wyborczych - podkreśla Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego i prezes Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni - Wielkopolska.

Informujemy, że w obecnych warunkach nie jesteśmy w stanie realizować działań związanych z organizacją wyborów, w tym przygotowywania informacji wyborczych, szkolenia członków komisji, zapewnienia obsługi informatycznej itp. To oznacza, że nie będzie możliwości skorzystania przez wyborców z ich konstytucyjnych praw wyborczych - czytamy w oficjalnym stanowisku Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni - Wielkopolska. Kierując się względami bezpieczeństwa wzywamy zatem stanowczo do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich - dodają samorządowcy.

Pod stanowiskiem podpisało się już kilkudziesięciu samorządowców. Miedzy innymi prezydent Leszna oraz burmistrzowie: Swarzędza, Lubonia, Międzychodu, Ślesina, Kórnika, Grodziska Wielkopolskiego, Puszczykowa, Nekli, Opalenicy, Szamotuł, Margonina, Wronek, Czerniejewa, Skoków, Stęszewa, Murowanej Gośliny, Kostrzyna, Buku, Pobiedzisk, Śremu, Kościana, Złotowa, Rychwała. A także wójtowie: Tarnowa Podgórnego, Suchego Lasu, Komornik, Przykony, Czerwonaka, Kawęczyna, Kamieńca, Brudzewa, Baranowa, Kleszczewa, Wielichowa oraz zastępca wójta Dopiewa.


Swój sprzeciw przeciwko majowym wyborom przedstawia też Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Podczas posiedzenia 26 marca 2020 roku podjęliśmy stanowisko w sprawie problemów w organizacji procesów wyborczych w okresie zagrożenia epidemicznego. Dokument jednoznacznie przytacza liczne argumenty, poddające w wątpliwość możliwość organizowania jakichkolwiek wyborów, czy to na szczeblu lokalnym, czy ogólnokrajowym. Nasze działanie podyktowane jest rozwojem stanu epidemii oraz doniesieniami o niezmiennej woli przeprowadzenia wyborów w dniu 10 maja przez obecnie rządzących, potwierdzeniem czego jest chociażby przyjęcie 28 marca nowelizacji prawa wyborczego - informuje Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży i przewodniczący SgiPW.

Reprezentując społeczności lokalne, doskonale wiemy jakie są nastroje społeczne. Nasi mieszkańcy aktualnie skupiają się na ochronie zdrowia własnego i swoich bliskich. Dochodzą nas sygnały, że aktualnie niewielu z nich jest zainteresowanych pracą w komisjach wyborczych, co może skutecznie utrudnić techniczną realizację procesów wyborczych. Ponadto budzącą jednoznaczne wątpliwości moralne jest kwestia zachęcania Polaków do fizycznego udziału w wyborach, przy tak wielkim zagrożeniu, które zdefiniowane jest chociażby przez szerokie ograniczenia w swobodzie poruszania się - dodaje.
Swoje stanowisko w sprawie wyraził dziś też prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który powiedział, że nie zamierza narażać życia poznaniaków, nawet, gdy istnieje ryzyko, że zostanie pozbawiony funkcji. Pisaliśmy o tym tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro