Reklama
Reklama

Poznań jedną z najszybciej rozwijających się metropolii

fot. Aerofoto Kaczmarczyk / archiwum
fot. Aerofoto Kaczmarczyk / archiwum

W ostatnich 4 latach Poznań rozwijał się szybciej niż pozostałe polskie metropolie - wynika z najnowszej edycji raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Stolica Wielkopolski znalazła się na podium, jeśli chodzi o poziom wszystkich analizowanych obszarów i osiągnęła najwyższy wynik w zakresie kapitału ludzkiego i społecznego. "Raport o polskich metropoliach: Poznań" to już czwarta edycja publikacji ukazującej szanse i wyzwania, jakie stoją przed polskimi dużymi ośrodkami miejskimi. Przygotowała ją niezależna firma doradcza PwC. Raport oparty jest na autorskiej metodzie i analizuje 7 obszarów - tzw. Kapitałów rozwojowych: Ludzki i społeczny, Jakości życia, Atrakcyjności inwestycyjnej, Źródeł finansowania, Kultury i wizerunku, Techniczny i infrastrukturalny oraz Instytucjonalno-demokratyczny.

To kolejny raport niezależnej instytucji, który pokazuje, że Poznań znajduje się w ścisłej czołówce polskich miast i ma ogromny potencjał - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. Potwierdza on również, że działania miasta zmierzają w dobrym kierunku. Będziemy w dalszym ciągu robić wszystko, by poznaniakom i poznaniankom żyło się coraz lepiej - dodaje.

Jak wynika z raportu, Poznań i poznański obszar metropolitalny znalazły się na podium - za metropolią warszawską - jeśli chodzi o poziom wszystkich analizowanych kapitałów. Od 2015 r. Poznań powrócił na szybką ścieżkę rozwoju, umacniając pozycję wśród najsilniejszych polskich metropolii.

W ciągu ostatnich kilku lat rozwój Poznania wyraźnie przyspieszył - mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, współautor raportu. Miasto rozwija się szybciej niż inne metropolie w pięciu z siedmiu badanych obszarów. Metropolia zanotowała wyniki na poziomie średnim lub wyższym we wszystkich kapitałach, a wzajemne sprzężenie pozytywnych tendencji daje nadzieję na dalszy dynamiczny rozwój. Warto też zaznaczyć, że Poznań znajduje się w pierwszej trójce miast pod względem wielkości PKB na mieszkańca - dodaje.

Na tle wszystkich analizowanych metropolii Poznań ma najlepsze noty w kapitale ludzkim i społecznym. Dodatkowo eksperci PwC podkreślają w raporcie wysoką atrakcyjność inwestycyjną Poznania. Świetne noty w tym zakresie Poznań zawdzięcza m.in. korzystnemu położeniu i dostępowi do infrastruktury, a także rozwiniętemu kapitałowi ludzkiemu i tradycji przedsiębiorczości - mówi Agata Garczyk-Wysocka, partner w PwC zarządzająca poznańskim biurem firmy. W mieście funkcjonuje wiele start-upów i przedsiębiorstw z innowacyjnych sektorów gospodarki, a także dużych firm. Wyzwaniem może być natomiast proporcjonalnie mniejsza liczba studentów kierunków technicznych i informatycznych, szczególnie poszukiwanych przez pracodawców - dodaje.

Eksperci zaznaczają, że dużym atutem metropolii jest również udział powierzchni zielonych - na każdego mieszkańca przypada prawie 61 m2 terenów zieleni, czyli 60% więcej niż średnia we wszystkich 12 badanych metropoliach.

Poznań to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce - podkreśla Bartosz Guss. Na takie postrzeganie stolicy Wielkopolski wpływ mają przemyślane działania. Ochrona klinów zieleni, tworzenie nowych parków i skwerów oraz rewaloryzacja tych już istniejących - to tylko część kompleksowej strategii. Zielone miasto, w którym dobrze się żyje, przyciąga nie tylko potencjalnych mieszkańców, ale i inwestorów. To właśnie dbałość o przestrzeń publiczną i kompleksowe wsparcie firm na każdym etapie inwestycji sprawiają, że Poznań to jeden z trzech najbardziej interesujących ośrodków biznesowych w kraju - dodaje.

Mimo dużej powierzchni terenów zielonych Poznań, tak jak inne polskie miasta, boryka się z problemem zanieczyszczeń powietrza, co stanowi jedno z ważniejszych wyzwań tej metropolii.

Z danych przedstawionych w raporcie PwC wynika, że Poznań może pochwalić się najwyższymi nakładami na bezpieczeństwo publiczne (w przeliczeniu na mieszkańca). Poznań wyróżnia się dużą aktywnością społeczeństwa obywatelskiego, a także bardzo dobrym kontaktem władz miasta z mieszkańcami, m.in. poprzez organizację dużej liczby konsultacji społecznych - podsumowuje Zuzanna Bartczak,menedżer w zespole ds. sektora publicznego w PwC. Oceny efektywności urzędów należą do najlepszych w Polsce. Obszarem, który wymaga rozwoju, jest walka z wykluczeniem osób z niepełnosprawnościami oraz zdalne sposoby komunikacji mieszkańców z urzędem. Partycypacja społeczna odgrywa szczególną rolę w procesach rewitalizacji, które mogą prowadzić do poprawy jakości życia w centralnych dzielnicach miasta - dodaje.

Poznań należy do czołówki polskich metropolii pod względem poziomu rozwoju w ramach kapitału kultury i wizerunku.

Jak czytamy w raporcie jednym z głównych założeń jakie na przyszłość stawia sobie miasto jest między innymi "poprawa bezpieczeństwa na poznańskich drogach Poznań notuje aż o 50% więcej wypadków w stosunku do średniej dla 12 metropolii". Do poprawy jest też dostępność do służby zdrowia.

Cały raport znajdziemy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro