Reklama

Czerwonak ma najgorsze powietrze w całej aglomeracji. W Poznaniu najsłabiej wypada Wilda

fot. UMP
fot. UMP

Jak w 2019 roku wyglądała jakość powietrza na terenie Metropolii Poznań?

Na budynkach szkolnych w ponad 20 gminach aglomeracji działa obecnie 211 czujników. Właśnie poznaliśmy dane, które odczytano z nich w poprzednich 12 miesiącach.

- Dla PM10 wskazanie średnioroczne nie powinno przekraczać 40 µg/m3. W żadnej z gmin na terenie metropolii nie odnotowano takiego stężenia pyłów. Najwyższy wynik zaobserwowano w gminie Czerwonak - 32,33 µg/m3, najniższy w gminie Rokietnica - 17,88 µg/m3 - poinformował Urząd Miasta Poznania.

Stolicę Wielkopolski podzielono na kilka części. Najgorzej w przypadku PM10 wypadła Wilda, gdzie średnioroczne stężenie wyniosło 27,1 µg/m3.

Podane wyniki to średnia dla czujników z określonego terenu. Tylko w jednym przypadku odnotowano przekroczenie średniorocznej normy. Chodzi o urządzenie zainstalowane w SP im. Arkadego Fiedlera w Przeźmierowie.

- Podobnie wygląda sytuacja w przypadku średniorocznego stężenia pyłu PM2,5. Zgodnie z normą obowiązującą w 2019 roku, poziom stężenia nie powinien przekraczać 25 µg/m3 (od bieżącego roku jest to 20 µg/m3). Żadna z gmin na terenie metropolii w 2019 nie wyszła nawet ponad poziom 20 µg/m3. Jedynym punktem z miejscowym przekroczeniem normy była SP im. Jana Wójkiewicza w Radzewie - 26,6 µg/m3 - wyjaśniają urzędnicy.

- Dla pyłu PM10 wyznaczona jest jeszcze jedna norma - najwyżej 35 razy w roku średniodobowe stężenie może przekroczyć poziom 50 µg/m3. Największa liczba dni z przekroczeniami, jaką odnotowano na terenie Metropolii Poznań, wynosi 55 w przypadku poznańskiej Wildy oraz 50 w gminach Dopiewo i Czerwonak. Na drugim końcu listy są poznańskie dzielnice Nowe Miasto (32 dni) i Stare Miasto (34 dni) oraz gminy Skoki i Oborniki (14 dni z przekroczeniami - dodają.

- Z danych wynika, że jakość powietrza w Metropolii Poznań nie jest tak zła, jak donoszą niektóre źródła. Oczywiście nie zwalnia nas to z podejmowania systemowych działań w zakresie poprawy sytuacji. Wiemy, jaki wpływ na jakość powietrza ma palenie w piecach węglowych i kominkach, dlatego nadal będziemy wspierać mieszkańców w wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz kontynuować akcje edukacyjne i kontrolne. Na podstawie danych widzimy, w jakich dzielnicach te działania powinny zostać zintensyfikowane - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Czujniki pojawiły się w szkołach w ramach trzyletniego programu edukacji antysmogowej. Na system, który znajdzie się w każdej ze szkół objętych projektem składa się miernik zanieczyszczenia powietrza, monitor informacyjny oraz komputer. Za instalację urządzeń odpowiadała firma INEA.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro