Pogoda jutro  Pogoda Poznań
3 -1
Jak obchodzimy współcześnie Wielkanoc?
ar
poniedziałek, 24.03.2008 r.
godz. 10.03

Charakter świąt z roku na rok coraz bardziej się zmienia. Nadal obowiązują normy kościelne związane z Wielkanocą. Jednak tradycje rodzinne zmieniły się już znacznie. Nie chodzi jedynie o komercję, która zagościła już w prawie każdym domu, ale o odejście od reguł i tradycji, które przestrzegali jeszcze nasi rodzice a na pewno babcie i dziadkowie.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1002 hPa
JUTRO
pogoda
3°C 1009 hPa
POJUTRZE
pogoda
4°C 998 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Święta Wielkanocne uznawane są za najważniejsze święta w kościele katolickim. Łącznie przez pięć dni wierni w skupieniu przeżywają śmierć Jezusa Chrystusa, a następnie cieszą się jego zmartwychwstaniem. W Wielki Czwartek na trzy dni przed Wielkanocą, w kościele obchodzona jest pamiątka ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W starożytnym kościele był to dzień pojednania z grzesznikami. Wielko Piątek to dzień, w którym odbywają się obchody upamiętniające śmierć Jezusa na krzyżu. Jest to dzień wielkiej zadumy oraz skupienia. To również jedyny dzień w roku, kiedy w kościele nie jest sprawowana msza święta. Wierni zobowiązani są do przestrzegania  ścisłego postu. W Wielką Sobotę wierni adorują Najświętszy Sakrament. To drugi dzień wielkiej zadumy, podczas którego nie odbywają się msze w kościele. W ten dzień wierni święcą potrawy, które przynoszą do kościoła w koszyczkach. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się mszą rezurekcyjną wcześnie rano. Msza ta zwiastuje zmartwychwstanie Jezusa, czyli powstanie z grobu. Jest to pierwszy dzień Świat Wielkanocnych. Drugi to Poniedziałek Wielkanocny, znany głównie jako Śmigus Dyngus.

Tradycje kościelne o wielu lat są niezmienne. Modyfikacji ulegają jedynie nasze tradycje rodzinne. Święta współcześnie wyglądają inaczej niż w domu rodzinnym naszych rodziców. Coraz rzadziej dom przystrojony jest w motywy świąteczne. W wielu domach nie jest znana już tradycja zajączka, który przynosi w niedziele prezenty. Dawniej zajączek ten przynosił prezenty i chował je w różnych zakamarkach domu. Rodzina wspólnie poszukiwała je w niedzielny poranek. Również uległa zmianie tradycja Śmigusa Dyngusa. Od tradycyjnego polewania wodą święto to przeszło w prawdziwą bitwę. W ruch idą nie tylko małe pistolety, ale całe wiadra z wodą oraz worki nią wypełnione. Nie ma też ograniczeń co do miejsca polewania wodą. Zmieniły się również sposoby postrzegania tradycji kościelnych. Coraz mniej osób uczestniczy we wszystkich uroczystościach. 

Zapraszamy do uczestnictwa w dyskusji, jak teraz u Państwa wyglądają Święta Wielkanocne, które tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie przetrwały, a które niestety nie. Czy w koszyczku znajdują się klasyczne potrawy, czy może zagościły już na stałe fast foody?

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow
Czy pościsz w Wielką Sobotę?
27%
Tak
73%
Nie
Liczba głosów: 30
ZOBACZ KOMENTARZE (6)
arrow
WASZE KOMENTARZE
1
~Robert: Nie wyobrażam sobie Świąt bez ozdób - koszyczków z pisankami, baranka z gipsu - w tym roku kupiłem nawet "nowoczesny" stroik wielkanocny i powiesiłem na ścianie. Podobnie z prezentami, owszem są skromniejsze (w sumie) niż na Boże Narodzenie, ale nie wyobrażam sobie aby najbliższych nie obdarować "zajączkiem bardzo smutne, że dla wielu osób - zwłaszcze niewierzących lub nie niepraktykujących (choć nie tylko chyba ich) święta tracą rangę ... mówi się nawet o "wiosennych świętach" ... a spotkałem się z opiniami, że ... to niedziela jak każda ... płakać się chce. Na szczęście w tym roku, po raz pierwszy od wielu lat, prawie wszystkie sklepy i markety będą zamknięte w I i II dzień Swiąt - i BARDZO DOBRZE !! To święta i nikogo nie można zmuszać do pracy ... ja osobiście nie wyobrażam sobie abym poszedł w święto na zakupy ... jak zdarza mi się to bardzo rzadko w niedzielę (a jest to prawie zawsze cukiernia lub kwiaciarnia albo stacja benzynowa) ... to czuję się głupio przed obsługą tych punktów ... Radosnych, pogodnych, pełnych nadziei i pokoju Świąt Wielkanocnych !!
~radosnych świąt:-): Wesołych, zdrowych i kolorowych Świąt życzę wszystkim :-)
~-.- gościuuuuuuuu -.-: Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!!!! :):):)
~Autor: Wesołego jajka ;D
~Gogola x D: Baranka z masła '' hehe,,
~super: o nie oto mi chodziło
1
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum