Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -3
Wielka przebudowa dróg wokół spalarni śmieci na Karolinie?
Maciej Kabsch
wtorek, 6.10.2009 r.
godz. 18.13

Dwujezdniowa ul. Gdyńska, ronda przy jej skrzyżowaniach z ul. Poznańską i Piaskową oraz wiadukt nad torami kolejowymi. Jeśli spalarnia odpadów powstanie w Karolinie, mieszkańcy Koziegłów mogą za 4 lata dojeżdżać do Poznania po drogach przebudowanych za 120 mln zł. Remontu nie będzie, jeśli spalarnia powstanie w konkurencyjnym Szczepankowie. Miasto mówi, że nie jest to ultimatum, a oferta rekompensaty.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 996 hPa
POJUTRZE
pogoda
3°C 1002 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

We wtorek światło dzienne ujrzał szczegółowy plan rozbudowy dróg dojazdowych do ewentualnej spalarni odpadów przy elektrociepłowni Karolin. Chodzi o przebudowę ul. Gdyńskiej do układu dwujezdniowego i nowe ronda przy jej skrzyżowaniu z ulicami Poznańską i Piaskową. Nad torami kolejowymi ma powstać wiadukt. Miasto planuje też budowę drogi dojazdowej do spalarni odpadów, która połączy ul. Gdyńską z ul. Bałtycką. Z ul. Gdyńską droga ta będzie się stykać przez bezkolizyjny węzeł. Plan obejmuje też zmianę organizacji ruchu m.in. na ul. Chemicznej. Koszt inwestycji to 120 mln zł. To, czy mieszkańcy Koziegłów będą w 2013 r. dojeżdżać do Poznania po zmodernizowanych drogach, jest uzależnione od lokalizacji w ich sąsiedztwie budzącej emocje spalarni śmieci.

Miejsce pod spalarnię zostanie wskazane na podstawie tzw. decyzji środowiskowej. We wniosku o wydanie decyzji znajdzie się 6 proponowanych lokalizacji, chociaż dwie wysuwają się na prowadzenie. – Okazało się, że najwięcej punktów dostał Karolin, a nie wiele mniej Szczepankowo. Pozostałe lokalizacje były gorsze. (...) Mamy więc dwie lokalizacje mniej więcej równorzędne ze wskazaniem na Karolin. – mówił na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński. Za Karolinem przemawia przede wszystkim istniejące połączenie z miejską siecią cieplno-energetyczną, która w Szczepankowie musiałaby być zbudowana od zera.

Występującym o decyzję środowiskową jest Prezydent Miasta, a organem wydającym decyzję Urząd Miasta. – Takie są przepisy. – wyjaśniała nam rzecznik prasowy Prezydenta i Urzędu Miasta Anna Szpytko. Według procedury, wydający decyzję Urząd Miasta zasięga opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej ma być złożony pod koniec przyszłego tygodnia, do czasu, gdy zostanie opracowany kosztorys alternatywnej rozbudowy dróg wokół lokalizacji spalarni w Szczepankowie. - Składamy wniosek za Karolinem, ale w raporcie będą szczegółowo opisane dwie lokalizacje. – tłumaczył wiceprezydent Kruszyński.

W przypadku lokalizacji spalarni przy Koziegłów, często zakorkowana dziś ul. Gdyńska zyska na przepustowości. Obecnie porusza się nią ok. 30 tys. samochodów w ciągu doby. 20 razy dziennie, średnio na 5 min, zamykany jest przecinający ją przejazd kolejowy. Ruch w ciągu najbliższych lat ma jeszcze wzrosnąć. Urzędnicy wytłumaczyli na wtorkowej konferencji, że dla samego obciążenia, jaki mogą dodać w tym rejonie ciężarówki obsługujące spalarnię odpadów, nie trzeba by przeprowadzać tak dużej inwestycji. Jest ona jednak rekompensatą dla mieszkańców Koziegłów za lokalizację spalarni właśnie w Karolinie.

ZOBACZ KOMENTARZE (116)
arrow
WASZE KOMENTARZE
123
~: Mam nadzieję , iż się szybciej zawali niż go podnosili :) KOKO DŻAMBO I NA GLEBĘ DACHU! ~ ~... Znalazł się akodymosz wielki fan i znawca Polskiego a także światowego Futbolu. Tak na poważnie KOKO DŻAMBO masz w głowie bo zawalił ci sufit w domu!! ~ ~milian akodymosz: oj zwali się wam ten daszek na głowy oj zwali... ... ciekawe co będzie jak nie daj Boże Tobie na główkę się zawali, gdy akurat tam będziesz. Wtedy też taki cwany będziesz? Tribunal akodymosz ! Ciekawe co napisalibyście na ePoznań gdy taki dach zawalił się na 40tys. Wielkopolan ? Internet daje możliwość wypowiedzenia się, ale niektórym to już z tej swobody odbija ;/ A Twoja wypowiedź jest co najmniej żałosna ;/ Ja rozumiem że możesz nie lubić Lecha ! ale życzenie tragedii to już lekka przesada ;/ Pozdrawiam. OTO PRAWDZIWE OBLICZE PEWNEGO UŻYTKOWNIKA epoznan! OTO DO CZEGO PROWADZI NIERÓBSTWO! CAŁY DZIEŃ NA epoznan! "MĄDROŚCI", POUCZENIA,KLAKIERSTWO KRAWACIARZOWI. A PRAWDZIWE OBLICZE WŁAŚNIE TAKIE
~: : Mam nadzieję , iż się szybciej zawali niż go podnosili :) KOKO DŻAMBO I NA GLEBĘ DACHU! ~ ~... Znalazł się akodymosz wielki fan i znawca Polskiego a także światowego Futbolu. Tak na poważnie KOKO DŻAMBO masz w głowie bo zawalił ci sufit w domu!! ~ ~milian akodymosz: oj zwali się wam ten daszek na głowy oj zwali... ... ciekawe co będzie jak nie daj Boże Tobie na główkę się zawali, gdy akurat tam będziesz. Wtedy też taki cwany będziesz? Tribunal akodymosz ! Ciekawe co napisalibyście na ePoznań gdy taki dach zawalił się na 40tys. Wielkopolan ? Internet daje możliwość wypowiedzenia się, ale niektórym to już z tej swobody odbija ;/ A Twoja wypowiedź jest co najmniej żałosna ;/ Ja rozumiem że możesz nie lubić Lecha ! ale życzenie tragedii to już lekka przesada ;/ Pozdrawiam. OTO PRAWDZIWE OBLICZE PEWNEGO UŻYTKOWNIKA epoznan! OTO DO CZEGO PROWADZI NIERÓBSTWO! CAŁY DZIEŃ NA epoznan! "MĄDROŚCI", POUCZENIA,KLAKIERSTWO KRAWACIARZOWI. A PRAWDZIWE OBLICZE WŁAŚNIE TAKIE!
avatar
akodymosz: dragsterdh: Skąd Ty się urwałeś?!...
ten stach to taki nasz lokalny idiota :)
~: : Mam nadzieję , iż się szybciej zawali niż go podnosili :) KOKO DŻAMBO I NA GLEBĘ DACHU! ~ ~... Znalazł się akodymosz wielki fan i znawca Polskiego a także światowego Futbolu. Tak na poważnie KOKO DŻAMBO masz w głowie bo zawalił ci sufit w domu!! ~ ~milian akodymosz: oj zwali się wam ten daszek na głowy oj zwali... ... ciekawe co będzie jak nie daj Boże Tobie na główkę się zawali, gdy akurat tam będziesz. Wtedy też taki cwany będziesz? Tribunal akodymosz ! Ciekawe co napisalibyście na ePoznań gdy taki dach zawalił się na 40tys. Wielkopolan ? Internet daje możliwość wypowiedzenia się, ale niektórym to już z tej swobody odbija ;/ A Twoja wypowiedź jest co najmniej żałosna ;/ Ja rozumiem że możesz nie lubić Lecha ! ale życzenie tragedii to już lekka przesada ;/ Pozdrawiam. OTO PRAWDZIWE OBLICZE PEWNEGO UŻYTKOWNIKA epoznan! OTO DO CZEGO PROWADZI NIERÓBSTWO! CAŁY DZIEŃ NA epoznan! "MĄDROŚCI", POUCZENIA,KLAKIERSTWO KRAWACIARZOWI. A PRAWDZIWE OBLICZE WŁAŚNIE TAKIE
~N : Uwaga! Dziennikarze piszący na ten temat jak zwykle przekłamują pod zamówienie rzadzących. Jest to nieodłączną cechą naszych pismaków.
~prym: Dzisiaj Pan Kruszyński wyjaśnił sprawę spalarni w Koziegłowach osobiście mieszkańcom ww. wsi podpoznańskiej....albo spalarnia i droga do niej..albo g..no nic..Jest to typowa postawa urzędnika z poznańskiego magistratu ..szantarz Mnie przekonał ..doskonale na NIE..NIE>> Całkowicie mnie PRZEKONAŁ rozmawiałz ludzimi w tonacji lat PRL...... Wyrazy współczucia dla Pana Kulawego Czesia, ma wspaniałego WŁODARZ....
~stach: akodymosz: ciśniesz to ty swój zwieracz w gaciach ...
ci to już dawno zwieracze nie działają bo sie puszczasz w wagonach pkp, z każdym napotkanym brudasem i każdy otwór w ciele masz już kilkaset razy spenetrowany
~stach: akodymosz: ten stach to taki nasz lokalny idiota :)...
a akodymosz to taki nasz lokalny debil obciągający lachy na dworcach pkp i stąd jego zamiłowanie do kolei i syfu wszędzie
RyPi: 100 razy NIE spalarni nawet gdybym miał do Poznania jeździć przez Wągrowiec
avatar
akodymos: RyPi: 100 razy NIE spalarni nawet gdybym miał do Poznania jeździć przez Wągrowiec...
Hej RyPi. Witam Cię na naszym forum.
~: Rybak wstał z barłogu i udał się w kierunku linoleum na korytarzu. Juz 25 lat chodzi po tym linoleum , bo mieszka i nie narzeka na Starym Mieście - osiedle Chrobrego.Założył krawat i o godz. 09:46 wsiadł do łódki epoznan. Nie jest posiadaczem , bo w wieku 37 lat dorobił się tylko roweru.Współpracuje ze Strażą Miejską donosząc na ludzi.Typ mędrca: u każdego widzi, każdego poucza, nienawidzi i nie ma przełożonych. Złośliwy i przemądrzały. W tym roku urlopował 1,5 miesiąca w kraju i za granicą. Z przypadkowego wytrysku stał się ojcem 3 letniej obecnie córki.Jego łódka jest kiepska, bo on nie jest ani zaradny , ani pracowity, ani zasobny. Siedzi od rana do rana na epoznan i się mądrzy.Czy takiemu powinno się pomóc?
~~hiena: swoją drogą - przy okazji tej przebudowy mogliby przenieść przystanek kolejowy Poznań-Karolin bardziej na północ, tak aby mógł sprawniej obsłużyć w przyszłości Koziegłowy.
RyPi: akodymos: Hej RyPi. Witam Cię na naszym forum....
Saluton!
~: SMRODEK kocha Grobelnego i Dalkię. Oni chca mu zbudować smrodouzdrowisko w Koziegłowach.Wiwat prezydent i Dalkia! Precz z marudzącymi, zdrowymi ludźmi!
Marlen: Droga Koleżanko, Drogi Kolego! Jestem studentką V roku Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym i przeprowadzam badania uciążliwości zapachowej w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków w Koziegłowach koło Poznania.Ankieta jest zupełnie anonimowa,kierowana do mieszkańców Koziegłów.Wyniki zostaną przedstawione w zbiorczych zestawieniach statystycznych w mojej pracy dyplomowej.Jeśli znajdziesz czas, PROSZĘ wypełnij ją rzetelnie.Jeśli masz znajomych, którzy też wypełnią ankietę jak należy to prześlij im to również :)Z góry bardzo dziękuję Link do ankiety LINK
Marlen: nowy link LINK
123
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
875 tysięcy czytelników
nr 1 w Poznaniu
100% poznański kapitał
Witold Kundzewicz
redaktor naczelny
Kasia Żurowska
redaktor prowadzący
Joanna Wachowska, Remigiusz Koziński, Bartosz Stańda, Szymon Kaczmarek.
redakcja
Piotr Gębura, Tomasz Płuciennik
IT