blog background
 
Waldemar Witkowski: Waldemar Witkowski
Poznań spółdzielczość Lewica polityka samorząd
metka_epoznan
Dał nam przykład Bonaparte
ok
61
not ok
11
liczba odsłon: 476

W sobotę Łańcuch Światła nabrał symbolicznego charakteru. 210 lat wcześniej cesarz Napoleon Bonaparte zatwierdził konstytucję dla Księstwa Warszawskiego. To jednak nie koniec symboliki, bo weekendowe demonstracje odbywały się w sąsiedztwie Areny, która została oddana do użytku 28 czerwca 1974 roku.

 

Coraz bardziej masowe demonstracje każdego dnia dawały ich uczestnikom więcej wiary w siłę protestu. Solidarność międzyludzka połączyła pokolenia i przestraszyła polityków, którzy forsowali przyjęcie ustaw niezgodnych z konstytucją. Wszyscy zadawali sobie pytanie, jak w tej sytuacji postąpi prezydent Andrzej Duda.

 

Deklaracja prezydencka zawetowania dwóch ustaw o KRS i SN sprawiła, że obywatele mogą znów poczuć się, jak gospodarze we własnym kraju. Mam wrażenie, że wszyscy świadomi zagrożenia demokracji w Polsce odetchnęli z ulgą. To jednak nie jest koniec batalii o nowe, dobre prawo.

 

Prezydent Andrzej Duda zaczyna od dzisiaj walczyć o swoją podmiotowość. Wszyscy musimy jednak liczyć się z reakcją jego środowiska politycznego. Z pewnością będą silne naciski ze strony PiS na określone zapisy w nowych projektach ustaw, które mają być przygotowane przez kancelarię prezydenta. Musimy mieć świadomość, że to dopiero pierwszy rozdział walki o utrzymanie demokracji w Polsce.

 

W sensie politycznym dzisiejsza decyzja Andrzeja Dudy może wskazywać, że szuka on nowego oparcia politycznego. Częste upokorzenia ze strony PiS sprawiły, że zdecydował się zbudować na prawej stronie własne stronnictwo. Prawdopodobnie chciałby oprzeć się na Kukiz'15 i przy okazji wyciągnąć z PiS kilku, może nawet kilkunastu posłów.

 

Prawdziwa siła Polaków tkwi w zmianach mentalności, które doprowadziły, że w coraz większej masie jesteśmy społeczeństwem otwartym. Musimy jednak mieć świadomość zagrożeń. Na dziś powinniśmy jednak docenić gest Andrzeja Dudy i utwierdzać go w słuszności podjętej decyzji.

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: fot. Malwina Marciniak