blog background
 
Waldemar Witkowski: Waldemar Witkowski
Poznań spółdzielczość Lewica polityka samorząd
metka_epoznan
Nie podrzucajcie spółdzielniom mieszkaniowym ustawowych śmieci!
ok
30
not ok
8
liczba odsłon: 490

Ustawodawca wymusił na GOAP zmianę przepisów, które już wkrótce doprowadzą do tego, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą płacić za wywóz śmieci wielokrotnie więcej niż właściciele domków jednorodzinnych. Kwestia dotyczy zakupu pojemników bio i wywozu śmieci biodegradowalnych.

 

GOAP to związek międzygminny zajmujący się Gospodarką Odpadami Aglomeracji Poznańskiej i obejmuje Poznań, Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowaną Goślinę, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz. Jego powstanie zostało oparte o Ustawę z dnia 1 lipca 2011 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadzała wzorowany na rozwiązaniach stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej system gospodarowania odpadami komunalnymi. 

 

Od dwóch miesięcy trwa protest spółdzielni mieszkaniowych przeciwko zmianom, które od nowego roku wprowadzi GOAP. Zebraliśmy 80 tysięcy podpisów mieszkańców bloków i domów wielorodzinnych, zarówno z Poznania, jak i z całego powiatu, nie zgadzając się, by obowiązek zakupu, utrzymania i czyszczenia pojemników na odpady biodegradowalne spadał na zarządców i właścicieli nieruchomości. Prezesi napisali w tej sprawie pismo do GOAP-u i wojewody. Dziś przekazaliśmy je wraz z podpisami w Urzędzie Miasta na placu Kolegiackim.

Władze GOAP-u nie są tylko od przecinania wstęg, ale też od konfrontacji z rzeczywistością. Wydaje się, że inwestycje w postaci spalarni śmieci i biogazowi były mocno przeszacowane. Zrzucanie odpowiedzialności za spółdzielców jest krokiem wymierzonym przeciw mieszkańcom Poznania. Nie rozumiem takiej sytuacji.

 

Gremia decyzyjne w UE założyły, że w 2020 roku chcą osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu odpadów. Wymagania najbardziej dotkną najbiedniejsze kraje. Bruksela żąda zwiększenia wysiłków. Owszem, założenie jest szlachetne, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

 

Członkowie zarządu GOAP chcą zrzucić z siebie odpowiedzialność za nałożenie podwyżek za wywóz śmieci biodegradowalnych. Czy dlatego, że w większość z nich mieszka w domach jednorodzinnych i zmiana przepisów jest im rękę, bo dla nich ceny wywozu śmieci spadną? Przecież konfrontują się z 80 tysiącami mieszkańców, którzy zaprotestowali przeciw zmianom. Co oni na to? 

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: fot. Malwina Marciniak