Pogoda jutro  Pogoda Poznań
5 0
Można przewozić rower w autobusach i tramwajach
poniedziałek, 7.05.2007 r.
godz. 09.22

Rowerzyści wygrali i złamali zarząd MPK. Będzie można przewozić pojazdami komunikacji
miejskiej rowery, ale tylko w ustalonych okolicznościach i za dodatkową opłatą.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
4°C 997 hPa
JUTRO
pogoda
5°C 998 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1000 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Do tej pory nie wolno było wprowadzać do autobusów i tramwajów rowerów, nawet jeżeli rowerzyści pragnęli uiścić dodatkową opłatę. Ten zakaz został zniesiony i wprowadzono nowe obowiązujące przepisy. Rower będzie mógł być przewożony w pojazdach komunikacji miejskiej, ale tylko w szczególnych okolicznościach. Takimi sytuacjami ma być nagłe załamanie pogody lub takie uszkodzenie roweru, które uniemożliwia nam jazdę.

MPK już wcześniej rozważało wprowadzenie takiego udogodnienia, jednak skutecznie wstrzymywało się z decyzją. Pojawiły się bowiem problemy z ustaleniem, kto będzie brał odpowiedzialność za szkody wyrządzone za sprawą roweru. Mogą to być ubrudzenia pojazdu, lub innych osób korzystających z autobusu lub tramwaju, bądź znacznie groźniejsze wypadki podczas nagłego hamowania.

Ostatecznie zastosowano kompromis i umożliwiono transport rowerów tylko w określonych przypadkach. Dodatkowo rowerzysta musi się dostosować do regulaminu i przewozić dwukołowiec tylko w miejscu oznakowanym piktogramem oraz w taki sposób, aby nie zagrażał pasażerom. Problem powstaje, gdy rower ma być wprowadzony do tramwaju lub autobusu, który jest zatłoczony. W takiej sytuacji decydujące jest zdanie motorniczego lub kierowcy.

Rowerzyści muszą się również przygotować na dodatkowe opłaty. MPK ustaliło, że dla rowerów będzie obowiązywała taka sama taryfa jak opłata za bagaż.

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow
Czy MPK słusznie wprowadziło możliwość przewożenia rowerów w pojazdach komunikacji miejskiej?
84%
Tak
16%
Nie
Liczba głosów: 134
ZOBACZ KOMENTARZE (19)
arrow
WASZE KOMENTARZE
1
avatar
Xellos: No i odezwali sie oburzeni przyglupi poznaniacy, wiec to nie MPK jest winne, temu ze w tramwajach jest tlok bo jezdzi ich za malo, tylko winni beda rowerzysci, ktorzy raz na rok w trudnej sytuacji beda chcieli wziac rower do tramwaju. Solidarnosc mieszkancow tego miasta dobrze wyglada tylko na obrazku, w dodatku jak umrze papiez.
~nobq: W skrócie powienni powiekszyc auotobusy zeby wszystkim pasowało
~Rowerzysta: Warszawce można przewozić rower bezpłatnie. Tramwaju, Autobusie, i w Metrze, bezwzglednie na Pogodę, i znów Poznań jest z tyłu za cywilizowanymi Polskimi miastami. (Sprawdzić sememu w internecie)
~pasażer - stop nielogi: W autobusie w miejscu między barierkami gdzie wg zaleceń powinny stać przewożone wózki dziecięce i wózki inwalidzkie będą stały rowery ! Jeżeli będą stały rowery w tym miejscu to uniemożliwią zajęcie wydzielonego i bezpiecznego miejsca wózkom . Mam pytanie do decydentów i urzędników którzy prawdopodobnie nie widzą jak wygląda autobus od wewnątrz - gdzie mają wjechać w autobusie osoby niepełnosprawne i kobiety z wózkiem dziecięcym skoro to miejsce będą zajmować rowery ?W autobusie jest taka informacja " Proszę zwolnić to miejsce dla użytkownika wózka inwalidzkiego " i z boku są przyklejone znaczki z wizerunkiem wózka dziecięcego i inwalidzkiego . Gdy będzie zajęte miejsce przez rowery to czy inwalida będzie mógł wjechać wózkiem to tego autobusu lub powinien jechać następnym autobusem z wolnym miejscem tzn. niezajętym przez rowery .Czy jest to nie absurd aby sprawni rowerzyści jechali autobusem a inwalida miał problemy z przemieszczaniem się z tego powodu .
sebastian6: ~Rowerzysta: Warszawce można przewozić rower bezpłatnie. Tramwaju, Autobusie, i w Metrze, bezwzglednie na Pogodę, i znów Poznań jest z tyłu za cywilizowanymi Polsk...
Dokładnie! Bezpłatnie również bagaż, zwierzaka, wózek dziecięcy, a nawet nie duży mebel, i do tego komunikacja tańsza o niebo, niż w Poznaniu.
avatar
Drab: Taak...najlepiej jeszcze słonia w trampkach wprowadzić do tramwaju i zwyczajnie dostać w ryj od krewkiego współpasażera--)))
~Berlin: ~pasażer - stop nielogi: W autobusie w miejscu między barierkami gdzie wg zaleceń powinny stać przewożone wózki dziecięce i wózki inwalidzkie będą stały rowery ! Jeżeli będą...
Ze wszystkich Polskich Miast tylko Poznań nietoleruje rowerzystów.
~autor: tym j***nym owerzystom calowicie sie w glowach pop*****lilo - WON NA WIES ! ze swoimi zj**&%&$ dwukolkami !
~autor: sebastian6: Dokładnie! Bezpłatnie również bagaż, zwierzaka, wózek dziecięcy, a nawet nie duży mebel, i do tego komunikacja tańsza o niebo, niż w Poznaniu....
Warszawa jest piękna i tolerancyjna.
~pasażer : Ja nigdy nie widziałem aby kiedykolwiek rowerzysta za przewożony rower skasował bilet a za to wymagania mają wielkie i postawy agresywne również. Jak wiadomo jest silne lobby rowerowe i rowerzyści mają swojego oficera rowerowego oraz klakierów z radia i prasy .Dlatego aby była normalna przeciwwaga interesów i równouprawnienie- zalecam aby powołać oficera pasażerskiego który występowałby w interesie pasażerów . W interesie pasażerów którzy są przeciwni przewożenia sprawnych rowerów i rowerzystów w autobusach i tramwajach. Dyrekcja i Rzecznik Komunikacji Zbiorowej już dawno cicho siedzią lub występują nie w interesie pasażerów lecz rowerzystów mających większe prawa . Pytam się decydentów za biurka - komu ma służyć komunikacja tzn. ludziom którzy z konieczności się nią przemieszczają czy rowerzystom którzy zamiast pedałować wolą jechać autobusem nierzadko kilka przystanków i niekiedy w tłoku .
~: ~pasażer : Ja nigdy nie widziałem aby kiedykolwiek rowerzysta za przewożony rower skasował bilet a za to wymagania mają wielkie i postawy agresywne również. Jak ...
A ja widziałem jak wsiadł na Pestce z uszkodzonym rowerem(złapał gumę), skasował bilet, motorniczy poczekał i go wyprosił z trawaju(Combino) przez interkom - tłok był średni - rower zepsuty - cham poczekał, aż chłopak skasował bilet i won - przykre - ale koniec z tym - i bardzo dobrze.
~pasażer: W autobusie w miejscu między barierkami gdzie wg zaleceń powinny stać przewożone wózki dziecięce i wózki inwalidzkie będą stały rowery ! Jeżeli będą stały rowery w tym miejscu to uniemożliwią zajęcie wydzielonego i bezpiecznego miejsca z przyciskiem dla wózków . Mam pytanie do decydentów i urzędników którzy prawdopodobnie nie wiedzą jak wygląda autobus od wewnątrz – gdzie mają wjechać w autobusie osoby niepełnosprawne i kobiety z wózkiem dziecięcym skoro to miejsce już będą zajmować rowery ?W autobusie jest taka informacja ” Proszę zwolnić to miejsce dla użytkownika wózka inwalidzkiego ” i z boku są przyklejone znaczki z wizerunkiem wózka dziecięcego i inwalidzkiego . Gdy wydzielone do tego miejsce będzie zajęte przez rowery to gdzie inwalida i osoba z dzieckiem w wózku - ma wjechać wózkiem skoro przy drzwiach nie wolno stać ?
~pasażer : Chamie nie pisz bzdur . Niech osoby z wózkami nie wsiadają do tego tramwaju czy autobusu zajętego przez rowery a pojadą następnym - wolnym od rowerów . I bardzo dobrze .
sebastian6: ~: A ja widziałem jak wsiadł na Pestce z uszkodzonym rowerem(złapał gumę), skasował bilet, motorniczy poczekał i go wyprosił z trawaju(Combino) przez int...
Jak daleko jest nam do cywilizowanych Polskich Miast.
~: ~pasażer : Chamie nie pisz bzdur . Niech osoby z wózkami nie wsiadają do tego tramwaju czy autobusu zajętego przez rowery a pojadą następnym - wolnym od rowerów...
Chamie nie łżyj jak suka - naucz się czytać nieuku - tylko zepsute i uszkodzone rowery oraz w czasie załamania pogody debilu.
sebastian6: sebastian6: Dokładnie! Bezpłatnie również bagaż, zwierzaka, wózek dziecięcy, a nawet nie duży mebel, i do tego komunikacja tańsza o niebo, niż w Poznaniu....
Dodam jeszcze że osoby starsze pomiędzy 65-70 lat, mają prawo wykupić bilet roczny, za 40 złoty. Oczywiście Warszawie.
~rafał : Niektórzy rowerzyści szukają dziwnych i prymitywnych kontrargumentów motywujących przewóz rowerów w tramwajach i autobusach .Na przykład porównują rower do pijanego pasażera który może przewrócić się na innego pasażera , brudnego pasażera bo może pobrudzić innego ,wózka dziecięcego a konkretnie jego kółka o które można pobrudzić się i inne denne porównania. Są to przykłady prymitywnych porównań wypowiadających się prostaków na forach zmuszające do niepotrzebnej i zadrażniającej polemiki . Głupie przykłady od rowerzystów którzy przejawiają tendencje pieniacze i zachowują się nieadekwatnie co do zaistniałej sytuacji . Rowerzyści nie widzą swoich błędów ,lekceważą przepisy ,są agresywni na ulicach ,chodnikach i w pojazdach komunikacji zbiorowej . A inni co im prawdę mówią lub wytykają brak logiki -są źli i niedobrzy . Dlatego bo nie chcą aby rowerzyści zamiast pedałować wchodzili do tramwaju i utrudniali przejazd pasażerom często w zatłoczonym pojeździe. Zatłoczonym n
~obiektywny dziennikarz: Logicznie i niestronniczo myślący zrozumie ,że rowerzysta wchodząc na danym przystanku do pustego autobusu - na innym przystanku może być autobus zatłoczony .Coraz częstsze są widoki rowerzysty otoczonego gromadą pasażerów .Rzeczywiście jest to dla pasażerów atrakcja i utrudnienie ale urzędnicy z Ratusza i zza biurka tego nie widzą . Przypadki wchodzenia rowerzysty do zatłoczonego autobusu a nawet do drzwi gdzie jest znaczek z przekreślonym rowerem są widziane . Proponuję krzykaczom rowerowym i bezstronnym dziennikarzom przejechać się takim przepełnionym autobusem w asyście rowerzysty a nawet grupy rowerzystów . Za czasów rzymskich ołów uderzył ludziom do głowy a obecnie głupota i źle pojęta troska o interes jednych a nieprzyjazny innym dominuje , ku uciesze urzędników wobec irytacji niezadowolonych z durnych przepisów .Rower przewozić za darmo a pasażerowie z pieskami ,bagażami płacić muszą i gdzie tu jest równouprawnienie? Jak do autobusu mają wsiąść osoby niepełnosprawne
~tępy chuj: Niedzielne ciamciaramcie będą od dziś przepełniać MpK swoimi marketowymi rowerami? Świat się kończy...
1
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum