Reklama

Kiedyś był tu bank. Wiadomo, co powstanie w charakterystycznej kamienicy w centrum miasta (wizualizacje)

wizualizacja | fot. Materiały prasowe
wizualizacja | fot. Materiały prasowe

Chodzi o kamienicę z zegarem przy Placu Wolności 15.

Nowa na poznańskim rynku inwestycja Skarbiec, położona jest bezpośrednio przy najbardziej charakterystycznym placu Poznania, u zbiegu ulicy Nowowiejskiego 1 i Placu Wolności 15. Niebawem, za sprawą nowego inwestora, zostanie poddana rewitalizacji. Inwestorem jest Piotr Wit Voelkel, stojący na czele Grupy Kapitałowej VOX. Gmach zostanie w całości odrestaurowany. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Tekktura, pod nadzorem i we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Współcześni poznaniacy znają ten obiekt jako kamienicę z zegarem - kultowy punkt orientacyjny w centrum miasta. Jak podkreślono, budynek przy Placu Wolności 15 został wzniesiony 113 lat temu, w 1911 roku, dla niemieckiego banku Ostbank für Handel und Gewerbe, czyli dla Banku Wschodniego. Zaprojektowali go berlińscy architekci - Richard Bielenberg i Josef Moser. Gmach stanowi przykład architektury przejściowej pomiędzy barokiem a art. deco, ciekawie i w wyważony sposób łącząc w sobie elementy charakterystyczne dla obu epok. Teraz obiekt będzie pełnił funkcję mieszkalną. Nazwa inwestycji nawiązuje do serca budynku, historycznego skarbca, dostępnego dotąd jedynie dla nielicznych a mieszczącego się w podziemiach gmachu.

W zabytkowej części inwestor oferować będzie 36 apartamentów o powierzchni od ok 29 m² do lokali 75 m² - 110 m². Gmach kamienicy zostanie rozbudowany o nową część, która powstanie wokół zielonego patio. W kamienicy, poza apartamentami, zaplanowano także 5 lokali użytkowych.

"Unikatowym apartamentem jest położony na pierwszym piętrze, ponad 230 metrowy lokal z widokiem na Plac Wolności, obejmujący zabytkową salę kominkową. To mieszkanie jako jedyne, będzie zachowane w niezmienionym stanie, także w zakresie jego obecnego wnętrza. Znajdują się w nim historyczne zabudowy meblowe, balkon z unikatową balustradą nad głównym wejściem, sufitowe ornamenty, fascynujące witraże okienne oraz centralne miejsce - kamienny, bogato zdobiony kominek. Taka przestrzeń tworzy niecodzienne tło dla wyjątkowej aranżacji i z pewnością zainteresuje tych klientów, którzy chcą mieszkać w przestronnym wnętrzu z historyczną duszą" - opowiada Agata Olszyńska, odpowiedzialna za sprzedaż i marketing inwestycji.

"Rewitalizacja tak ikonicznego dla Poznania budynku to dla nas wyjątkowy projekt. Tutaj ważne jest, by powściągnąć chęć nadmiernej ingerencji. Dyskretnie wprowadzone wartości dodane w postaci funkcjonalnych układów apartamentów czy pożądanych udogodnień, dają nam dodatkową satysfakcję, ale jesteśmy najbardziej skupieni na tym, aby doskonała, klasycyzująca architektura mogła się ponownie objawić mieszkańcom Poznania w całej okazałości. Miasto w imponujący sposób rewitalizuje całą przestrzeń centrum, w tym ostatnio Stary Rynek, ulicę 27 Grudnia czy Św. Marcin. Poznań bardzo na tym zyskuje. Cieszy nas sprzężenie prywatnego kapitału z tym procesem, a jeszcze bardziej fakt, że biuro Tekktura może być jego częścią" - komentują architekci

"Szczególną wagę przykładamy do komfortu akustycznego i termicznego przyszłych mieszkańców. Drewniana stolarka okienna zostanie odtworzona z zachowaniem historycznych podziałów, ale wykonana będzie w najnowszej technologii. Instalacje, zarówno w części zabytkowej jak i nowej, obejmą wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną i klimatyzację. W hali garażowej przewidzieliśmy miejsce do ładowania samochodów elektrycznych, a na dachu nowej części budynku instalację fotowoltaiczną" - mówią architekci z pracowni Tekktura.

Aktualnie inwestor jest w trakcie pozyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Po dopełnieniu formalności administracyjnych i prawnych, ruszy budowa oraz sprzedaż apartamentów. Proces budowy zaplanowany jest na około dwa lata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Również dla Poznania!
25℃
15℃
Poziom opadów:
9.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro