Reklama

Rezygnacja z ubezpieczenia OC - jak ją napisać?

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w Polsce, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi posiadać wykupione ubezpieczenie OC. Zdarzają się jednak różnego rodzaju sytuacje, w których właściciele składają rezygnacje z polis. Naturalnie więc pojawiają się pytania, czym dokładnie charakteryzują się te okoliczności oraz jak poprawnie napisać wypowiedzenie. Nie czekaj i sprawdź już teraz!

  1. Ubezpieczenie OC - kiedy można zrezygnować?
  2. Ubezpieczenie samochodu - jak napisać wypowiedzenie?
  3. Ubezpieczenie OC samochodu - o czym jeszcze warto pamiętać?

Każdy właściciel samochodu ma prawo złożyć wypowiedzenie polisy OC (zgodnie z obowiązującymi przepisami). Nie zapominajmy jednak, że powinno to być poprzedzone dogłębną analizą dalszych kroków. Pozostawienie pojazdu bez podstawowego ubezpieczenia OC skutkować będzie wysokimi karami - naliczanymi już pierwszego dnia po wygaśnięciu dotychczasowej polisy. Dlatego też zanim przejdziemy do działania, zadbajmy o wszelkie formalności, w tym prawidłowe napisanie wypowiedzenia...

Ubezpieczenie OC - kiedy można zrezygnować?

Obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) najczęściej wypowiadane jest przy okazji kupna pojazdu. Nowy właściciel, chcąc zawrzeć umowę na siebie, w pierwszej kolejności musi pisemnie zrezygnować z polisy wystawionej jeszcze na sprzedającego.

Co jednak istotne, nie jest to konieczne. Dotychczasowe ubezpieczenie auta bez przeszkód może obowiązywać do końca pierwotnego okresu (choć ubezpieczyciel ma prawo ponownie przeliczyć wysokość składki). Należy przy tym mieć na uwadze, że nie ulegnie ono automatycznemu przedłużeniu, jak ma to miejsce w przypadku umowy ubezpieczenia zawartej na posiadacza pojazdu.

Ponadto z ubezpieczenia OC rezygnują osoby poszukujące korzystniejszych ofert. Możemy tego dokonać nawet po automatycznym przedłużeniu starej umowy.

Ubezpieczenie samochodu - jak napisać wypowiedzenie?

Obowiązkiem posiadaczy pojazdów mechanicznych, chcących wypowiedzieć ubezpieczenie OC, jest złożenie rezygnacji na piśmie - bezpośrednio w Towarzystwie Ubezpieczeniowym dotychczas świadczącym usługę.

W większości przypadków posłuży nam do tego specjalny wzór (udostępniany na stronie internetowej danego TU), lecz pamiętajmy, że takie pismo powinno zawierać szereg najważniejszych informacji. Są to między innymi: numer polisy, dane właściciela, numery rejestracyjne, marka i model pojazdu.

Więcej o tym, jak wypowiedzieć obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, dowiemy się na stronie: https://wypowiadamoc.pl/jak-i-kiedy-mozna-wypowiedziec-oc-na-podstawie-art-31-ustawy.

Ubezpieczenie OC samochodu - o czym jeszcze warto pamiętać?

Po przeprowadzonej transakcji zawsze możemy zweryfikować dotychczasowe ubezpieczenie pojazdu. To bardzo ważne (i pomocne w podjęciu decyzji, czy wypowiedzieć umowę) zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy kierowca nie musi posiadać przy sobie potwierdzenia wykupionej polisy.

Dokonamy tego w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (przez internet) - wystarczy numer rejestracyjny lub VIN. Tam jednak niekoniecznie znajdują się aktualne informacje. W związku z czym wielu kierowców weryfikację przeprowadza bezpośrednio u ubezpieczyciela, np. telefonicznie.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia ochronę od odpowiedzialności cywilnej, czyli przypadków, kiedy to my jesteśmy sprawcą ewentualnej kolizji lub wypadku. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, żeby wybrać najlepszą ofertę - korzystną pod względem finansowym oraz gwarantującą szybką i sprawną pomoc osobom poszkodowanym, w tym wypłatę środków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro