Reklama

Portowo - tu życie płynie

Wywiad z Rafałem Przybyłem - Managerem Projektu, Vastint Polska

Zapowiadaliście przed wieloma laty przepiękne osiedle z kładkami nad wodą i przystanią wodną, a na opublikowanej wizualizacji widzimy raczej gęstą zabudowę.

RP: Nasz projekt przez ten czas nieco ewoluował jednakże pierwotne założenia pozostają niezmienne. Przygotowując szczegółowe plany dostosowujemy charakter zabudowy do wymogów planu zagospodarowania przestrzennego.

Obszar dawnego portu rzecznego jest atrakcyjnie ukształtowany i posiada wiele zalet krajobrazowych, które zamierzamy zachować i uwypuklić w procesie rewitalizacji tego terenu. Mówimy tu o zagospodarowaniu nadbrzeża w formie przystani wodnej, która przyciągnie miłośników sportów wodnych i stanie się wymarzonym miejscem spotkań. Ostateczne projekty nie zostały jeszcze opracowane w związku z brakiem planu miejscowego dla tej części miasta. Jedyną zmianą jest decyzja o rezygnacji z budowy kładki nad Wartą, głównie z powodu komplikacji prawnych i wysokich kosztów, które mogłyby wpłynąć na cenę mieszkań.

Projekt urbanistyczny kładzie nacisk na zachowanie "ludzkiej" skali zabudowy. Wszystkie budynki na terenie osiedla będą miały wysokość mieszczącą się w zakresie od 3 do 8 kondygnacji. Jedynie budynki wzdłuż ulicy Starołęckiej mogą mieć 9-11 kondygnacji. Ta różnorodność wysokości jest odpowiedzią na naturalne ukształtowanie terenu, które cechuje się znacznym spadkiem od Ronda Starołęka w kierunku rzeki. Wraz ze zmianą odległości od Warty zmienia się również charakter architektoniczny budynków - od wielkomiejskich przy rondzie do kameralnych, niskich od strony rzeki. Dodatkowo, na jakość życia oraz estetykę osiedla znacząco wpłynie obecność obszarów zielonych, które stanowić będą nawet do 30% całkowitej powierzchni działki.

Niedawno firma poinformowała o wyborze generalnego wykonawcy. Od czego zaczniecie?

RP: Proces budowy osiedla podzielony jest na etapy i realizowany po kolei na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze prace rozpoczną się przy Rondzie Starołęka, wzdłuż ulicy Hetmańskiej aż do Warty. Powstanie 11 budynków mieszkalnych o zróżnicowanej liczbie kondygnacji, z 378 mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem długoterminowy.

Budynki I etapu będą zlokalizowane wokół dziedzińca z wysoką zielenią i miejscami rekreacji. Zieleń zajmuje znaczną część przestrzeni wspólnych, występuje w większości na gruncie rodzimym, co daje pełną swobodę w wyborze gatunków drzew i krzewów. Mieszkania na parterach będą miały dostęp do prywatnych ogródków. Hamaki, urządzenia sportowe, typu outdoor fitness, stół do ping-ponga, plac zabaw otoczone są schowanymi w kępach roślin zatokami piknikowymi. Zieleń uzupełniona jest miejscami do siedzenia należącymi do lokali usługowych jak również niezobowiązującymi siedziskami, z widokiem na rzekę.

Internauci w swoich komentarzach żalą się, że nowe osiedle oznacza kłopoty komunikacyjne dla tej części Poznania.

RP: Chciałbym rozwiać te obawy. Teren osiedla już teraz jest dobrze skomunikowany z istniejącą infrastrukturą miasta. Planowana przebudowa ulicy Starołęckiej przy rondzie tylko poprawi tę sytuację, zwiększając przepustowość i płynność ruchu, co z kolei przyczyni się do zmniejszenia ryzyka powstawania ewentualnych korków.

Na terenie Portowa powstaną ścieżki pieszo-rowerowe, również nad rzeką, co nie tylko zachęci mieszkańców do aktywnego spędzania czasu, ale również stworzy alternatywny sposób komunikacji z miastem. Ograniczy liczbę samochodów, co wpłynie korzystnie na środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców.

Docelowo Portowo ma być samowystarczalnym "miasteczkiem", oferującym szeroki zakres udogodnień. Planujemy zapewnić wszystkie niezbędne usługi w zakresie edukacji, opieki nad dziećmi, komunikacji miejskiej, handlu, sportu oraz usług medycznych. Mieszkańcy nie będą mieli częstej potrzeby opuszczania terenu osiedla, by załatwić niezbędne sprawy dnia codziennego.

W I etapie dostępnych będzie 9 lokali usługowych, przeznaczonych zarówno na handel jak i różnego rodzaju usługi odpowiadające potrzebom mieszkańców. Każdy kolejny etap będzie uzupełniany w podobny sposób o niezbędną infrastrukturę, w tym o ofertę gastronomiczną oraz usługi oświaty przewidziane w późniejszych fazach budowy.

Warta raz po raz pokazuje, że potrafi dość znacznie wystąpić z brzegów. Czy zamieszkanie w takiej okolicy nie wiąże się z ryzykiem podtopień?

RP: Osiedle nie będzie budowane na terenach zagrożenia powodziowego. Wejścia do zaledwie kilku budynków zlokalizowane są na linii, na której ryzyko wystąpienia wody szacowane jest raz na 1250 lat. Bezpodstawne są zatem pogłoski o rzekomym niebezpieczeństwie podtopień na tym terenie.

Portowo jest wpisane w program strategiczny rozwoju Miasta Poznania "Rzeka w mieście" i jako pierwsze, realizowane jest zgodnie z jego wytycznymi, w szczególności w zakresie standardów bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. W warunkach ocieplenia klimatu i pustynnienia Wielkopolski oraz obniżenia się poziomu wód gruntowych, ryzyko zagrożenia powodzią obiektywnie rzecz biorąc maleje.

Czy wiadomo już jaka będzie cena mieszkań w Portowie?

RP: W I etapie realizujemy wyłącznie mieszkania na wynajem. W późniejszych etapach budowy oferowane będą mieszkania zarówno na wynajem jak i na sprzedaż realizowane w tzw. systemie fit-out czyli wykończone i wyposażone w niezbędne urządzenia AGD. Ceny, w obu przypadkach, zostaną ustalone po zakończeniu budowy każdego z etapów, w oparciu o ceny rynkowe, ale chcemy oferować mieszkania w przystępnej cenie dla szerokiego nabywcy.

Nie boicie się sąsiedztwa zakładów Stomil na Starołęce?

W przewidywalnej przyszłości fabryka zakończy swoją działalność co z pewnością otworzy nowe możliwości dla rozwoju tej części miasta. Bez sąsiedztwa Stomilu teren ten stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla wszystkich poszukujących miejsca do zamieszkania. Ponadto uchwalony plan miejscowy przewiduje na tym terenie zabudowę mieszkaniową i usługową.

Warto odkryć tę część miasta na nowo. Jest to prawdziwa perełka, dzięki której Poznań naprawdę powróci nad Wartę.

Szczegółowe informacje https://portowo.pl/

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro