Reklama

Szukamy Ciebie! Najlepsze oferty pracy dla osób z niepełnosprawnościami

W dobie, kiedy kulturę przedsiębiorstwa w świadomości społecznej definiuje społeczna odpowiedzialność biznesu, pracodawcy próbują aktywnie wpływać na kreowanie rynku pracy otwierając się na te grupy społeczne, które z różnych powodów zostały pominięte w działaniach biznesowych.

Ogromny i niewykorzystany potencjał dla dzisiejszego rynku pracy stanowią Osoby z Niepełnosprawnościami, z których aż 2,3 mln pozostawało biernymi zawodowo w II kwartale 2022 roku. Coraz częściej o Osobach z Niepełnosprawnościami mówi się poprzez pryzmat korzyści, jakie mogą wnieść do przedsiębiorstwa. Jest to między innymi: budowanie wizerunku organizacji różnorodnej, głęboki wymiar społeczny związany ze zmianą mentalności, czy bardziej mierzalne gratyfikacje związane z rządowym systemem dofinansowania zatrudnienia.

Firma ROCKWOOL GBS chce stworzyć środowisko pracy, w którym wszyscy ludzie są akceptowani i doceniani. Celem jest zagwarantowanie szacunku i komfortu dla każdego pracownika. Firmę charakteryzuje skandynawski model pracy i może dlatego tak bardzo stawia na różnorodność oraz wsparcie i troskę o dobrostan pracowników. Podstawą tej kultury jest także głębokie zaufanie oraz szacunek do każdego pracownika - bez względu na płeć, wiek, stan zdrowia, wyznanie czy orientacje seksualną.

W ROCKWOOL GBS staramy się zaadresować wszystkie ważne czynniki wpływające na dobrostan pracowników, nie tylko zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również szeroko rozumiane D&I, czyli różnorodność - mówi Maria Szlachciak, ROCKWOOL GBS Wellbeing Ambasador. Firma prężnie działa w kwestiach wellbeingowych - od akcji zdrowotnych uwzgledniający profilaktykę onkologiczną czy zdrowie psychiczne pracowników, aż po inicjatywy skupione na różnorodności: szkolenie z savoir vivre wobec osób poruszających się na wózku we współpracy z Fundacją Wózkowicze czy nadchodzące spotkanie o Neuroróżnorodności- dodaje Maria Szlachciak.

W ROCKWOOL GBS patrzymy przede wszystkim na kompetencje, nie tworzymy specjalnych stanowisk dla osób z niepełnosprawnością - mówi Aneta Maćkowiak, Communication & Employer Branding Manager w firmie. Firma zwraca uwagę, żeby zatrudniając osobę z niepełnosprawnością w sposób uważny i wrażliwy zintegrować ją z zespołem.

Aneta Maćkowiak wspomina, że podczas rozmowy z Agnieszką Kubicką, prezeską Fundacji Wózkowicze, "doszłyśmy do wniosku, że często osoby z niepełnosprawnościami boją się zaaplikować na stanowisko, które nie jest stworzone konkretnie pod ich możliwości". Dlatego firma ROCKWOOL GBS postanowiła dodać przy swoich ogłoszeniach rekrutacyjnych informację, że kompleks biurowy Nowy Rynek, w którym ma swoją siedzibę, posiada certyfikację "obiekt bez barier". To oznacza, że jest on w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim.


Kolejnym krokiem był pomysł stworzenia Targów Pracy dla Osób z (Nie)pełnosprawnościami, które pomogłyby w aktywizacji tej grupy osób. "Bardzo nas cieszy, że pomysł wspólnej organizacji Targów Pracy został pozytywnie przyjęty przez firmy z sektora biznesowego. To pokazuje duża otwartość i chęć poznawania różnorodnych grup i ich potrzeb oraz jest szansą na budowanie społecznej odpowiedzialności" - mówi Agnieszka Kubicka, Prezeska Fundacji Wózkowicze. Wydarzenie odbędzie już po raz drugi 22 maja 2024 w formule hybrydowej: stacjonarnie w biurze ROCKWOOL GBS przy ul. Wierzbięce 1B oraz online. Tym razem nad wydarzeniem objął honorowy patronat Prezydent Miasta Poznania.


Ideą, jaka przyświeca Targom Pracy, jest także promocja pracodawców z sektora usług biznesowych. Zaprosiliśmy do współpracy firmy z Poznania, gotowe i otwarte na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami: ABSL, ADM, Carlsberg Shared Services, Franklin Templeton, Grant Thornton, John Deere, Miele Global Services, ROCKWOOL GBS, McKinsey, O-I, Next Technology at FlexDev, Transcom, Miasto Poznań, PFRON, ZUS, a także Fundacja Wózkowicze i TakPełnosprawni.

Celem wydarzenia jest przełamanie schematu o stereotypowych stanowiska pracy (takimi jak ochrona czy sprzątanie) dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. W zamian organizatorom zależy na zaproszeniu osób z niepełnosprawnościami do rozwoju swojego potencjału na otwartym, inkluzywnym i dostępnym rynku pracy sektora usług biznesowych, który pozostaje jednym z najszybciej rosnących sektorów polskiej gospodarki. W Polsce istnieje już 1 800 centrów obsługi procesów biznesowych (BPO), usług wspólnych (SSC/GBS), IT oraz centrów badawczo-rozwojowych (R&D), w których zatrudnionych jest ponad 435 tysięcy pracowników. A sam Poznań jest domem dla 152 centrów nowoczesnych usług wspólnych, zatrudniających ponad 29,5 tysięcy osób!

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję poznać pracodawców, porozmawiać z rekruterami, znaleźć pracę w firmach z sektora usług biznesowych w Poznaniu, a także wziąć udział w interesujących wykładach i warsztatach online i offline. W agendzie znajduje się m.in. prelekcja na temat sektora usług nowoczesnych, warsztaty z pisania CV, przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej a także "Linkedin bez tajemnic". Pełna agenda wraz z linkami do zapisów online znajduje się na stronie: Targi Pracy 2024 - Fundacja Wózkowicze

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze wydarzenie było dostępne dla wszystkich osób, które zechcą w nim uczestniczyć- mówi Aneta Maćkowiak. Osoby ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności/stanu zdrowia/sytuacji życiowej, które chciałyby, żebyśmy uwzględnili ich potrzeby podczas wydarzenia, prosimy o kontakt: [email protected]

Podsumowując, Targi Pracy dla Osób z (Nie)pełnosprawnościami są jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu dla tej grupy osób poszukujących pracy. Według raportu Fundacji TAKpełnosprawni, głównym wyzwaniem jest edukacja społeczna, której potrzebują zarówno pracodawcy, jak i osoby z niepełnosprawnościami. Targi Pracy stanowią więc doskonałą okazję do przełamywania barier i zwiększania świadomości na różnorodne potrzeby każdego człowieka. Jak podkreśla Agnieszka Kubicka z Fundacji Wózkowicze, "znając wzajemnie swoje potrzeby i ograniczenia, będziemy lepiej się rozumieć, co zaprocentuje większą tolerancją".

Jednak, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły odnieść sukces na rynku pracy, pracodawcy muszą zrobić swoją część pracy. Dlatego tak ważne jest, aby firmy jak ROCKWOOL GBS, które aktywnie wspierają osoby z niepełnosprawnościami, otwarcie mówiły o swojej polityce równościowej oraz zobowiązały się do zapewnienia wszystkim pracownikom równych szans i godnych warunków pracy. Jak mówi Ewelina Płocieniczak, Head of ROCKWOOL GBS, "celem firmy jest zagwarantowanie, że każdy pracownik będzie czuł komfort pracy, szacunek i możliwości rozwoju oraz, że w naszej organizacji panuje poczucie przynależności i zaangażowania w wartości firmy."


Grupa ROCKWOOL jest światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Pierwsza fabryka powstała w Hedehusene w Danii w 1937 roku. Na przestrzeni lat ROCKWOOL poszerzał swoje portfolio produktowe, otwierał kolejne fabryki i biura w nowych lokalizacjach. W Polsce po raz pierwszy ROCKWOOL zagościł w 1993 roku, natomiast w 2016 roku firma otworzyła centrum kompetencyjne ROCKWOOL GBS w Poznaniu, które zajmuje się kompleksowym wsparciem biznesu w zakresie finansów, IT, badań i rozwoju, inżynieringu, zakupów oraz marketingu.
Poznaj ROCKWOOL GBS
https://www.linkedin.com/showcase/rockwool-gbs/
Rockwool GBS | Poznan (facebook.com)

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro